Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
21/09/2014 - 12:32

Kosarzyska. Odsłonięto tablicę na ścieżce Karskiego

Dwudniowy rajd szlakami kurierów zakończył wczoraj (20 września) w Kosarzyskach Dni Karskiego. W czasie rajdu odsłonięto tablicę stanowiącą fragment ścieżki edukacyjnej, poświęconej Janowi Karskiemu.
- W rajdzie wzięła udział młodzież z nauczycielami ze szkoły w Ujanowicach (powiat limanowski), młodzież Splotu czyli szkoły imienia Jana Karskiego z Nowego Sącza oraz uczniowie z Starej Lubowni (Słowacja) - informuje nasz portal Ewa Andrzejewska.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego szefowa Małopolskiego Towarzystwa Oświatowego Beata Budzik podziękowała za liczny udział młodzieży w rajdzie. Podkreślono, że wykonanie w ramach projektu Dni Karskiego transgranicznej ścieżki edukacyjnej zaznaczającej miejsca w których był Jan Karski - w tym siedem miejsc w Polsce, a trzy na Słowacji, jest wydarzeniem o skali międzynarodowej i ma to duże znaczenie dla poznania wzajemnej polsko-słowackiej historii w czasie wojny.

Młodzi ludzie wysłuchali opowieści o epizodzie sądeckim Karskiego, o trasie przerzutowej, którą szedł on razem z Franciszkiem Musiałem, kurierem z Piwnicznej Zdroju. Opowiedziano o aresztowaniu Karskiego na Słowacji i o jego ucieczce ze szpitala sądeckiego. Wspominano ludzi którzy go ratowali po obu stronach granicy. 

Dni Karskiego w Nowym Sączu, oprócz nadania imienia Jana Karskiego sądeckiemu Zespołowi Splot, obejmowały konferencje na której min. redaktor Maciej Wierzyński mówił o swoich ostatnich spotkaniach z Janem Karskim na trzy lata przed jego śmiercią, a amerykański reżyser Sławomir Grunberg pokazał fragment swojego nowego poruszającego filmu "Jan Karski i Władcy Ludzkości", którego premiera odbędzie się pod koniec listopada tego roku w Nowym Jorku. W konferencji brała udział rodzina Jana Karskiego. 

Dni Jana Karskiego w Nowym Sączu zostały zorganizowane przez MTO w Nowym Saczu przy współpracy z Muzeum Historii Polski. Współorganizatorami byli Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział " Beskid".
Projekt sfinansowało MSZ RP.

(Rob)
Fot. UK
 






Dziękujemy za przesłanie błędu