Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 20 stycznia. Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana
04/03/2019 - 13:00

Krótkofalowcy ćwiczyli łączność na wypadek sytuacji kryzysowych [ZDJĘCIA]

W wyniku huraganu albo burzy elektromagnetycznej przez długi czas nie ma prądu. Co wtedy? W takich kryzysowych sytuacjach z pomocą pośpieszą krótkofalowcy.

W sobotę 23 lutego oraz 2 marca w miejscowości Wysokie na Limanowszczyźnie odbyły się ćwiczenia łączności kryzysowej zorganizowane przez Krakowską Amatorską Sieć Łączności Kryzysowej OT-12 PZK SP EmCom. W ćwiczeniach jako obserwatorzy wzięli udział przedstawiciele limanowskiego Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej.

Ćwiczenia, które odbywały się pod patronatem Wojewody Małopolskiego, miały na celu sprawdzenie łączności radiowej bezpośredniej, jak również ze stacjami mobilnymi, które są rozlokowane w powiatach województwa małopolskiego. Krótkofalowcy wykorzystali również amatorski taktyczny system, który służy do ustalania pozycji ruchomych obiektów.

Członkowie SP EmCom w ramach porozumienia zawartego z władzami powiatów oraz Wojewodą Małopolskim, mają za zadanie zabezpieczyć łączność w przypadkach kryzysowych, a więc np. na wypadek długotrwałego braku prądu, burzy elektromagnetycznej czy huraganu, który zniszczy infrastrukturę.

- Wojewoda Małopolski widząc nasz potencjał postanowił nawiązać współpracę z krótkofalowcami, którzy są w terenie i mają niezbędną wiedzę do tego, aby obsługiwać sprzęt do łączności lokalnych i dalekich – wyjaśniają przedstawiciele Radioklubu Nowosądeckiego SP9RNS.  

- 23 lutego podczas ćwiczeń została wykorzystana łączność analogowa.Testowaliśmy łączność z naszymi ludźmi, którzy znajdowali się przed budynkami miejskich i powiatowych centrów zarządzania kryzysowego. Jako klub sądecki obstawialiśmy Brzesko, Gorlice, Nowy Targ, Nowy Sącz oraz Limanową – dodają.  - Z kolei w sobotę 2 marca pracowaliśmy na przemiennikach cyfrowych. Nadawaliśmy maila za pośrednictwem krótkich fal bez użycia sieci Internetu. Dzisiaj otrzymaliśmy potwierdzenie z Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie, że nasz mail dotarł i wszystko przebiegło pomyślnie.

RG r.gajewski@sadeczanin.info, Fot. SP9RNS

Krótkofalowcy ćwiczyli łączność na wypadek sytuacji kryzysowych [ZDJĘCIA]
W wyniku huraganu albo burzy elektromagnetycznej przez długi czas nie ma prądu. Została zniszczona infrastruktura łączności. Co w takiej sytuacji? Wtedy z pomocą krótkofalowcy.


Dziękujemy za przesłanie błędu