Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 maja. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
23/07/2023 - 21:00

Krynica: czy sygnalizacja akomodacyjna zlikwidowałaby korki na rondzie Prymasa Wyszyńskiego? Pytanie powraca

Likwidacja przejścia dla pieszych przy rondzie im. Prymasa Wyszyńskiego, na drodze wojewódzkiej nie rozładowała korków w Krynicy-Zdroju. Czy sygnalizacja akomodacyjna rozwiązałaby problem?

W listopadzie 2021 odbyła się wizja lokalna, z udziałem władz samorządowych miasta, województwa oraz dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich, podczas którego zdecydowano się na takie rozwiązanie problemu, chociaż rozważano też m.in. zamontowanie sygnalizacji świetlnej. 

22 grudnia 2021 przy rondzie im. Prymasa Wyszyńskiego drogowcy zamknęli przejście dla pieszych na drodze wojewódzkiej, od strony ulicy Zdrojowej. Miało to rozwiązać problem gigantycznych korków, tworzących się w sezonie.

Przejście zlikwidowano, ale problem pozostał, ponieważ korki tworzą się nadal. Jak więc go rozwiązać? Wśród mieszkańców rozgorzała dyskusja, że kierowanie ruchem przez Straż Miejską czy Policję na rondzie poprawiłoby jego płynność. 

- Nie ma możliwości, aby Policja czy Straż Miejska kierowały ruchem stale. - komentuje radna Iwona Grzebyk-Dulak. 

- Ponownie publicznie poddaję pod rozwagę moją propozycję o zamontowaniu sygnalizacji akomodacyjnej, która dostosowuje się do natężenia ruchu. 

Kilka miesięcy temu portal „Sądeczanin” przeprowadził z radną wywiad na ten temat : czytaj ​Da się rozwiązać problem korków w Krynicy? Radna ma trzy propozycje

Dzięki specjalnym pętlom indukcyjnym, system akomodacji sygnalizacji pozwala dostosować długość sygnałów świetlnych na skrzyżowaniu do natężenia ruchu. Dzięki temu skrzyżowanie funkcjonuje efektywniej, niż w systemie stałoczasowym.

- Strażnicy miejscy również elastycznie dostosowują swoje działania do natężenia ruchu. Mówiąc w dużym uproszczeniu, na takiej samej zasadzie, tylko bez udziału służb, działałaby sygnalizacja akomodacyjna. - dodaje radna.

- Gdyby zsynchronizować ją, od skrzyżowania przy Straży Pożarnej po rondo przy Kościele Zdrojowym, skutecznie skumulowałoby to ciąg pojedynczych pieszych, którzy wstrzymują ruch pojazdów w tym rejonie. 

Uporządkowanie ruchu pieszych, mogłoby przynieść podobne efekty, jak działanie strażników miejskich tyle, że na stałe i w zorganizowany sposób. (MK). fot. ilustracyjne (MK). Dziękujemy za przesłanie błędu