Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
30/05/2020 - 10:50

Krynica: o czym dyskutowali rajcy na ostatniej sesji Rady Miasta?

Powrót od 1 czerwca opłat w strefach płatnego parkowania, podwyżka za wywóz śmieci i sprawozdanie burmistrza, dotyczące inwestycji na terenie Krynicy. To tyko niektóre z tematów, poruszonych na ostatniej (28 maja) sesji Rady Miasta w Krynicy-Zdroju.

Na wstępie sesji rady, burmistrz Piotr Ryba przedstawił sprawozdanie z inwestycji, które są realizowane lub zostały niedawno oddane do użytku. - Otworzyliśmy 8 tras rowerowych, w sumie ponad 125 kilometrów. Gdy unormuje się sytuacja spowodowana epidemią, będzie to duża wartość dodana, która przyniesie korzyść w sezonie letnim i wiosenno-letnim - mówił burmistrz.

Prace na Polanie Janówka zostały zakończone w zaplanowanym terminie, do 31 maja. Otwarcie zrewitalizowanego tzw. zielonego salonu uzdrowiskowego, odbędzie się w najprawdopodobniej w pierwszej połowie czerwca.

Włodarz uzdrowiska wspomniał również, że z powodu pandemii nie odbędzie się w tym roku, zaplanowany od 8 do 15 sierpnia Festiwal im. Jana Kiepury, choć program artystyczny był już gotowy w lutym. Kolejna edycja wydarzenia odbędzie w 2021 roku.

Natomiast w sierpniu tego roku, na specjalnie ustawionym ekranie, organizatorzy festiwalu zamierzają zaprezentować archiwalne materiały, udostępnione przez TVP.

Burmistrz Piotr Ryba poinformował też, że ogłoszony został przetarg na remont ulicy Słotwińskiej, Urząd Miasta czeka na składanie ofert. Wspominał również, że będący w budowie na osiedlu Czarny Potok pumptrack zostanie oddany do użytku w czerwcu.

Czytaj też: Krynica: Polana Janówka już po renowacji. Postępują prace na Bulwarach Dietla

Natomiast radni nie zgodzili się na podwyżkę za wywóz śmieci, z 5 na 8 złotych za metr sześcienny zużytej wody.  Głosowało 12 radnych, 4 było za, 6 przeciw, przy 2 wstrzymujących się. - Na 2020 rok szacowaliśmy 1500 ton odpadów zmieszanych. Tymczasem, już od stycznia do kwietnia mamy ich prawie 800 ton, czyli ponad połowę. - mówił burmistrz.  Temat powróci na sesji, ponieważ z powodu samofinansowania systemu, podwyżka jest nieunikniona.

Radni przegłosowali jedną z uchwał w zakresie pomocy dla przedsiębiorców, dotyczącą przedłużenia terminów płatności rat podatku od nieruchomości. Druga, w sprawie ulg dla nich, w postaci umorzenia opłat z tytułu najmu, dzierżawy lub użytkowania gminnej nieruchomości, po korekcie zostanie ponownie podjęta na sesji nadzwyczajnej (absolutoryjnej) 10 czerwca.

Radni głosowali też w sprawie zwolnienia właścicieli nieruchomości korzystających z przydomowych kompostowników z części opłat za gospodarowanie odpadami. Dla nich będzie 2 proc. obniżka w opłatach za śmieci. Trzeba będzie tylko złożyć stosowną deklarację

(MK) fot. ilustracyjneDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe