Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 grudnia. Imieniny: Kryspiny, Norberta, Sabiny
27/04/2021 - 12:00

Krynica: prawosławni i grekokatolicy przygotowują się do świąt

Wierni prawosławni i grekokatolicy przygotowują się do Świąt Wielkanocnych. Przeżywają Wielki Tydzień Męki Pańskiej, poprzedzający Wielkanoc, która przypada w niedzielę, 2 maja. W Krynicy-Zdroju są dwie cerkwie, greckokatolicka pw. świętych Piotra i Pawła oraz prawosławna pw. św. Włodzimierza.

Zmartwychwstanie Chrystusowe, nazywane również Paschą Chrystusową to najważniejsze święto dla chrześcijan. W 2021 roku Wielkanoc prawosławna i innych kościołów wschodnich przypada 2 maja, kilka tygodni po świętach wielkanocnych obchodzonych u katolików. Wszystko za sprawą kalendarzy juliańskiego i gregoriańskiego.

Wielkanoc to tzw. święto ruchome i przypada w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca. W obrządkach wschodnich dodatkowo, po zakończeniu żydowskiej Paschy.

Niedziela Palmowa, która akcentuje triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy, rozpoczęła (25 kwietnia) Wielki Tydzień. Podobnie, jak u Kościele rzymskokatolickim, wierni święcili w cerkwiach palmy.

W Kościele prawosławnym podczas najbliższych dni, do soboty włącznie, wierni całą uwagę skupiają na męce Zbawiciela. Triduum Paschalne poprzedzają trzydniowe rekolekcje. Jest to czas oczyszczenia się z grzechów i pogłębienia wiary. W Wielkim Tygodniu obowiązuje post.

                               

Wielki Czwartek to dzień Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia Eucharystii.  W Wielki Piątek, wczesnym popołudniem odprawiana jest wieczernica, po której następuje wyniesienie świętego całunu. Spoczywa on w centrum świątyni Grobu Pańskiego. Natomiast w Wielką Sobotę wierni przynoszą do cerkwi pokarmy do poświęcenia.

Wielkanoc w obrządku katolickim i prawosławnym tylko raz na jakiś czas przypada w tym samym terminie, ostatnio tak było w 2017 roku. (MK) fot. ilustracyjne aut. Dziękujemy za przesłanie błędu