Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
15/08/2018 - 16:00

Krynica uczciła pamięć Jana Kiepury w 52. rocznicę śmierci tenora

15 sierpnia mija 52 rocznica śmierci Jana Kiepury, polskiego tenora, aktora oraz patrona festiwali, które odbywają się w Krynicy-Zdroju. Msza święta w intencji artysty odbyła się w Kościele Zdrojowym, zaś oficjalne uroczystości przed jego pomnikiem.

Propozycję wzniesienia pomnika Jana Kiepury, słynnego polskiego tenora, związanego z perłą polskich uzdrowisk od lat 30. XX wieku, wysunęli członkowie Krynickiego Towarzystwa Kulturalnego jego imienia, na czele z ówczesną  prezes, prof. Barbarą Cieniawą.

Profesor Barbara Cieniawa, podczas uroczystości obchodów (15 sierpnia) 52. rocznicy śmierci Jana Kiepury opowiedziała ciekawą anegdotę.  Powiedziała, że na kilka dni przed odsłonięciem monumentu tj. 17 lipca 2004 roku, pomnik zzieleniał. Było to wynikiem reakcji chemicznej, w którą wszedł z kroplami deszczu, zawierającymi chemikalia z odlewni w pobliskiej Słowacji. Te szkodliwe odczynniki przywędrowały do uzdrowiska wraz z chmurą, którą przygnał wiatr. Na szczęście udało się szybko przywrócić pomnikowi właściwy wygląd i kolor.

Na uroczystości upamiętniające 52. rocznicę przedwczesnej śmierci wybitnego polskiego tenora zaproszony został prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. Wspólnie z Dariuszem Reśko, burmistrzem Krynicy-Zdroju, w otoczeniu mieszkańców, turystów i kuracjuszy pod pomnikiem Jana Kiepury złożyli wiązanki kwiatów

.

Wydarzenie uświetniła Orkiestra Dęta z Sosnowca, a także Jan Kiepura i Marta Eggerth, w postacie które wcielili się: Ewelina Szybilska i Łukasz Gaj.

Pomnik Jana Kiepury odlany jest z brązu i ustawiony na granitowym cokole. Przedstawia tenora z uniesioną w górę ręką. Jest repliką monumentu z Sosnowca,  rodzinnego miasta  artysty. Autorami projektu byli warszawiacy rzeźbiarze - Tadeusz Markiewicz i Gabriel Karwowski.

(MKA). fot. aut

Krynica pamięta o 52. rocznicy śmierci Jana Kiepury
Krynica uczciła pamięć Jana Kiepury, w 52. rocznicę śmierci wybitnego polskiego tenora i aktora.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe