Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 28 lutego. Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany
15/07/2019 - 15:40

Ulica Pułaskiego - wstyd dla krynickiego uzdrowiska. Kto udźwignie remont?

Ulica Pułaskiego, a dokładniej jej stan techniczny, woła o pomstę do nieba, bo raz, że nawierzchnia to niebezpieczny tor przeszkód, a dwa – nie ma tu ani kanalizacji, ani gazu, ani nawet wody z wodociągu. Kto odpowiada za ten stan rzeczy i kiedy ulica doczeka się w końcu remontu na miarę serca uzdrowiska?

Zobacz też: Krynica rośnie w siłę. Uzdrowisko ma nowe osiedle

- Bardzo proszę o zapoznanie się z sytuacją na ulicy Pułaskiego od  wyjścia z Góry Parkowej do centrum Krynicy. Mieszkam przy tej ulicy w mieście UZDROWISKOWYM a nie mam kanalizacji, wody, gazu. Kwestia chodnika woła o pomstę do nieba. Zapraszam na przykład w niedzielę na spacer tą drogą. Kuracjusze nie mogą wyjść z podziwu kto przygotował dla nich taki tor przeszkód a zimą jest jeszcze lepiej, bo poprowadzono  skrót  przez las, spartan dla seniorów – alarmuje naszą redakcję w liście pan Grzegorz Korfanty.

Kryniczanin zaznacza, że od lat istnieje dokumentacja na przebudowę tego odcinka. - Jest to droga powiatowa i wszyscy czekają na wszystkich to znaczy: drogowcy, gazociągi, zakład energetyczny i tak dalej. Na plan  drogi wydano ogromne pieniądze odkupiono działki, również moją przy moim ogromnym poparciu.

Zobacz też: Krynica-Zdrój: dziś to nie jest rondo dla tirów. To co ten tu robił? [WIDEO]

Mężczyzna zaznacza, że końcu może się okazać, ze stare plany trzeba będzie zmienić i znów będzie tłumaczenie, że nie ma na to pieniędzy.

- Tłumaczenie jest oczywiście takie samo od lat - brak pieniędzy ale równocześnie remontuje się wiele kilometrów dróg na terenie Sądecczyzny. Ostatnio zanotowano na ulicy Pułaskiego kilka bardzo groźnych wypadków. W zimie organizowane są w nocy szaleńcze przejazdy samochodów z racji na idealne warunki: dużo zakrętów, wąsko, brak chodników, naturalne bandy – podkreśla Korfanty. Proszę sprawdzić na Policji ile zgłoszeń wpłynęło na komisariat w związku z tą sprawą – zaznacza na zakończenie wieszcząc, że finał problemów może być tragiczny.

Ulica Pułaskiego to droga powiatowa dlatego o wyjaśnienia poprosiliśmy Zarząd Dróg Powiatowych w Nowym Sączu. W imieniu ZDP wyjaśnienia przesłała Maria Olszowska z biura prasowego Starostwa Powiatowego.

Zobacz też: Bus w Krynicy miał być, a go nie ma. Dlaczego?

- Władze powiatu nowosądeckiego od kilkunastu lat wyrażają zainteresowanie poprawą warunków korzystania z ulicy Pułaskiego w Krynicy przez kierujących i pieszych, jak również rozwiązaniem problemów związanych z funkcjonowaniem urządzeń infrastruktury, zlokalizowanych w tej drodze.

Liczne awarie sieci wodociągowej, kanalizacji oraz innych rurociągów i sieci kablowych powodowały konieczność rozkopywania drogi, w związku z czym uzgodniono z uprzednimi władzami Krynicy kompleksowe zaprojektowanie rozbudowy drogi i urządzeń technicznych, z założeniem, że koordynacja projektowania, przebudowy oraz finansowania urządzeń „nie drogowych” będzie należeć do miasta – podkreśla rzeczniczka.

Aby uniknąć ponownego niszczenia drogi, przebudowę jezdni i chodników, wraz z nowymi odcinkami chodników – na zasadach uzgodnionych odrębnie między burmistrzem i zarządem powiatu – można rozpocząć po wcześniejszej modernizacji sieci uzbrojenia podziemnego. Zgodnie z tymi ustaleniami powiat przygotował dokumentację techniczną na rozbudowę drogi, pozyskał grunt pod drogę oraz uzyskał wymagane uzgodnienia, decyzje i pozwolenia.

Nadal oczekiwane jest określenie przez właściwe podmioty terminu i sposobu wbudowania w pas drogowy obiektów i urządzeń infrastruktury technicznej – zgodnie z Art. 39 ust. 5 ustawy o drogach publicznych należy to do ich właścicieli.

Jednocześnie Olszowska podkreśla, że realizacja zamierzenia jest bardzo kosztowna, gdyż szacowany koszt tylko rozbudowy drogi na dł. 1,6 km (bez obcych urządzeń) przekracza 12 mln. zł i z tego powodu, warunkiem wprowadzenia zadania do planu i budżetu powiatu nowosądeckiego – poza gwarancją przebudowy przez miasto uzbrojenia – jest uzyskanie dofinansowania inwestycji z innych źródeł.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjneDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020