Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 listopada. Imieniny: Franciszka, Kseni, Maksymiliana
14/11/2020 - 15:40

Krynica Zdrój: wiemy, kiedy zacznie działać szpital tymczasowy [ZDJĘCIA]

Szpital tymczasowy, do którego trafią pacjenci przechodzący lżej zakażenie koronawirusem jest już praktycznie gotowy. Jako pierwsi pokazujemy jak obecnie ta placówka medyczna wygląda od środka. Trwa jej wyposażanie w łóżka i specjalistyczny sprzęt medyczny. Jako pierwsi podajemy również datę uruchomienia.

- Wojewoda małopolski zdecydował, że szpital tymczasowy w Krynicy zostanie uruchomiony w środę (18 listopada) – mówi Sławomir Kmak, dyrektor krynickiego szpitala, który równocześnie będzie zarządzał szpitalem tymczasowym.

Czytaj także: Krynica Zdrój: remont w budynku trwa. Kiedy ruszy szpital tymczasowy?

Nowa placówka przeszła już niezbędną kontrolę Sanepidu, a także inne kontrole, które są konieczne, aby taki obiekt mógł być dopuszczony do użytkowania.

- Czekamy jeszcze na stosowne opinie i zawarcie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia – dodaje dyrektor Kmak.

Przypomnijmy, że tymczasowy szpital „covidowy” będzie funkcjonował w 20. Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym. Jest rozlokowany na pięciu piętrach. Było to możliwe, bo obiekt jest duży. Na każdym piętrze jest 35 łóżek.

Chorzy na COVID, u których zakażenie przebiega łagodniej będą umieszczani w zaadaptowanych na potrzeby szpitala pokojach jedno albo dwuosobowych.

W szpitalu tymczasowym będzie się mogło leczyć łącznie 168 pacjentów. Tyle jest łóżek z dostępem do tlenu, do systemu przyzwania personelu medycznego. W każdej sali jest telefon i telewizor.

Szpital zajmuje jedną trzecią obiektu sanatoryjnego. Ostatnie piętro stoi jeszcze puste, ale dyrektor Kmak chciałby tam otworzyć hotel dla medyków. Zamierza zwrócić się do lokalnych samorządów o wsparcie finansowe w utrzymaniu tego hotelu.

Kto będzie sprawował opiekę nad chorymi?

Czytaj także: Do pracy w szpitalu tymczasowym zgłasza się personel. Brakuje lekarzy!

- Mamy kilku lekarzy, którzy odpowiedzieli na apel pana wojewody oraz mój – mówi dyrektor Kmak. – Są to lekarze spoza Krynicy, jak i ci, którzy do tej pory pracowali w krynickich sanatoriach i domach wczasowych.  Pięćdziesiąt osób personelu medycznego zostało skierowanych do pracy przez pana wojewodę małopolskiego. W szpitalu tymczasowym będzie też pracował cały zespól medyczny szpitala wojskowego. Zgłosiły się także osoby z terenu Krynicy, Nowego Sącza i Wysowej i innych okolicznych miejscowości.

Warto też zaznaczyć, że trafią tam pacjenci, którzy nie będą wymagali wspomagania respiratorowego. Łóżek respiratorowych tam nie będzie.

i.michalec@sadeczanin.info), fot. szpital tymczasowy w Krynicy Zdroju.

Krynica Zdrój: wiemy, kiedy zacznie działać szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID – 19
Szpital tymczasowy, do którego trafią pacjenci przechodzący lżej zakażenie koronawirusem jest już praktycznie gotowy. Jako pierwsi pokazujemy jak obecnie ta placówka medyczna wygląda od środka. Trwa jej wyposażanie w łóżka i specjalistyczny sprzęt medyczny. Jako pierwsi podajemy również datę uruchomienia.


Dziękujemy za przesłanie błędu

13. Festiwal Biegowy 2022- trwają zapisy!