Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 18 września. Imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława
18/07/2014 - 14:20

Krynicki szpital czeka rozbudowa. Zobacz wizualizację!

Tak będzie wyglądał Szpital im. dr. J. Dietla w Krynicy-Zdroju po rozbudowie. Gotowy jest już projekt nowego skrzydła, który musi być uruchomiony do końca 2016 roku.
W nowej części szpitala, która będzie połączona z istniejącym budynkiem znajdą się oddziały pediatrii oraz intensywnej terapii, blok operacyjny wraz z centralną sterylizatornią. Dobudowane skrzydło będzie budynkiem zaprojektowanym w klasie energetycznej A.

Ta inwestycja musi być zrealizowana, aby krynicki szpital spełniał wszystkie wymogi sanitarne zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 2012 roku. To przedsięwzięcie jest niezbędne, aby placówka mogła dalej funkcjonować, jako jednostka służby zdrowia. Program dostosowawczy szpitala, zatwierdzony przez państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego w Krakowie, musi być zrealizowany do końca 2016 roku.
Czasu na końcowy efekt rozbudowy jest niewiele. Zegar tyka nieubłaganie.

Na biurko dyrektora szpitala Sławomira Kmaka trafił już gotowy projekt rozbudowy placówki. Wizję architektoniczno-budowlaną nowego skrzydła przygotowała firma „Neon” Wojciecha Norberciaka z Częstochowy, która wygrała przetarg na to zadanie.

- Firma wykonała projekt rozbudowy szpitala – mówi dyrektor Sławomir Kmak - Obecnie pracuje nad kosztorysem i projektem wykonawczym. Ta dokumentacja ma być gotowa do końca października br.

Kierownictwo krynickiego szpitala złożyło już do Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Starostwo ma na to trzydzieści dni.

- Jeśli będziemy mieli pozwolenie natychmiast rozpisujemy przetarg, który wyłoni wykonawcę inwestycji – dodaje dyrektor Kmak. – Wiosną przyszłego roku można będzie ruszyć z robotami. Będą nam potrzebne gwarancje finansowe ze Starostwa Powiatowego. Nie jest to wyjątkiem, bo z reguły szpitale nie mają wystarczających funduszy na tak duże inwestycje. Prowadzę rozmowy z Zarządem Powiatu Nowosądeckiego jaki model finansowania wybrać, by zrealizować tę inwestycję. Szacunkowy koszt rozbudowy naszego szpitala ma wynieść około 17 mln złotych, ale dokładna kwota będzie znana po przygotowanym kosztorysie i przetargu.

Organem prowadzącym krynicki szpital jest Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu. Jak dowiedzieliśmy się będzie się ono starać o pieniądze na rozbudowę lecznicy z różnych programów.

- Zakładamy, że uda się nam pozyskać z nich łącznie około 16 mln złotych – mówi Mieczysław Kiełbasa, wicestarosta nowosądecki. – Mam nadzieję, że uda się nam zdobyć około 2,5 mln złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Takie dofinansowanie można pozyskać właśnie na budowę obiektów energooszczędnych, a takim będzie dobudowywane skrzydło szpitala. Następnie chcemy wystarać się o około 8 mln złotych z programu Infrastruktura i Ochrona Środowiska oraz o 5,5 mln złotych z Małopolskiego Regionalnego
Programu Operacyjnego. Szpital będzie mógł liczyć oczywiście, jak zawsze, na wsparcie Zarządu Powiatu Nowosądeckiego.

Wicestarosta Kiełbasa przyznał, że już przygotowywana jest dokumentacja oraz stosowne wnioski, by pozyskać fundusze na budowę szpitalnego skrzydła.

- Zależy nam, aby szpital w Krynicy był placówką medyczną przyjazną dla pacjentów świadczącą usługi medyczne na najwyższym poziomie
– stwierdza wicestarosta.

(MIGA)
Wizualizacja nowego skrzydła szpitala w Krynicy-Zdroju - Firma „Neon” z Częstochowy.
Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe