Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 22 czerwca. Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza
10/10/2022 - 21:05

Książka o Nowym Sączu Jadwigi Marzec – kolejnym hitem dla dzieci

Znając Jadwigę Marzec będzie to kolejny książkowy hit, a przygody sympatycznej myszki Matyldy pozna zapewne niejedno dziecko. Kim jest Matylda? To bohaterka najnowszej książki pani Jadwigi, która pisze dla tego wdzięcznego odbiorcy.

Najnowsza książka „Myszka Matylda w Nowym Sączu”, która co dopiero wyjechała z drukarni, już trafiła do najmłodszego czytelnika. To kolejna książka dla tego wyjątkowego odbiorcy.

Jadwiga Marzec ma w swoim pisarskim dorobku już siedem książek, w tym pięć dla dzieci.

- Motywem przewodnim do napisania tej książki jest…730. rocznica lokacji Nowego Sącza, która przypada właśnie w tym roku – mówi pisarka. – Nie wszyscy nowosądeczanie o tym pamiętają. Pomyślałam, że myszka Matylda, mieszkająca w Nowym Sączu najlepiej o tej rocznicy dzieciom opowie.

Główna bohaterka – myszka Matylda jest przesympatycznym stworzeniem, mieszkanką miasta. Przebywając – nie gdzie indziej tylko - w Sądeckiej Bibliotece Publicznej – oddziale dla dzieci słuchała tam ciekawych informacji o historii Nowego Sącza i rocznicy założenia miasta.

- Książkowa Matylda przez jakiś czas mieszkała w bibliotece, a potem – mając taką bogatą wiedzę wyrusza do miasta, które szczyci się piękną historią – przybliża pewne szczegóły z najnowszej publikacji Jadwiga Marzec. – By nie zdradzić zbyt wielu szczegółów fabuły książki, powiem, że przewija się w niej także motyw mostu nad Kamienicą przy ul. Lwowskiej, sądeckiego ratusza, godła królewskiego miasta Nowego Sącza ze św. Małgorzatą. Myszka Matylda poznaje też legendę o Sędziwoju, a potem z rynku przemieszcza się pod ruiny sądeckiego zamku…Dalej zapraszam już do lektury książki.

Opowiadanie o przygodach myszki Matyldy w Nowym Sączu zostało przetłumaczone na język ukraiński, bo książka adresowana jest również do ukraińskich dzieci, które mieszkają od kilku miesięcy w naszym mieście razem z rodzicami czy opiekunami prawnymi.

- Zależało mi, aby i one i ich opiekunowie dowiedzieli się więcej o naszym mieście i jego historii – dodaje Jadwiga Marzec.

Opowiadanie na język ukraiński przełożyła Natalia Mizhygurska, a ukraińską korektę zrobiła Julia Dovbnia, nasza ukraińska koleżanka – dziennikarka pracująca od marca w redakcji Sądeczanina.

Książka adresowana jest do dzieci w wieku od 6 do 9 lat (młodszy wiek szkolny). Napisana jest bardzo przystępnym dla dzieci językiem i pięknie zilustrowana przez Piotra Trybka. W książce, w krótkim kalendarium znajdują się informacje, kiedy stolica Sądecczyzny została założona i przez kogo, kto znajduje się w historycznym herbie miasta, kiedy został wybudowany zamek i mury obronne, ale też i to, kiedy został wybudowany ratusz w Nowym Sączu?

Książka ma 57 stron. Ukazała się dzięki finansowemu wsparciu Fundacji NEWAG.

Autorka organizuje promocje książki wspólnie z Sądecką Biblioteką Publiczną - 25 października w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu.

- Jestem otwarta na wszystkie spotkania w szkołach – dodaje nasza rozmówczyni. – Książka będzie do kupienia na spotkaniach autorskich oraz w jednej z sądeckich księgarń – najprawdopodobniej będzie to księgarnia „Alfabet”.

Przypomnijmy, że Jadwiga Marzec była w tym roku jedną z kandydatek zgłoszonych w kategorii „Sądecki Autor” do X edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora.

Warto też wiedzieć, że Jadwigę Marzec pochłania nie tylko pisanie. Autorka wielu książek dla dzieci i wierszy odnajduje się również jako malarka. Amatorsko też fotografuje.

Jadwiga Marzec, z wykształcenia i z zamiłowania jest pedagogiem. Urodziła się w Makowie Podhalańskim, ale od 1977 roku związana jest z Nowym Sączem. Jest autorką tekstów dla dzieci i dorosłych oraz docenianą wśród artystów poetką.

Debiutowała książką dla dzieci pt. „Niezwykły tydzień Frani” (2017). Rok później wydała biografię sądeckiej malarki Grażyny Kulig zatytułowaną „Marzenia nie liczą lat”. W 2019 roku ukazała się kolejna jej książka dla dzieci pt. „Puzzelkowe serce”, obecnie dostępna w formie audiobooka na stronie internetowej Sądeckiej Biblioteki Publicznej.

W 2020 roku Jadwiga Marzec wydała „Nowe przygody Frani” - kontynuację „Niezwykłego tygodnia Frani”. Książka inspirowana jest opowiadaniami dzieci biorącymi udział w Małopolskim Konkursie Literackim zorganizowanym z inicjatywy autorki i Sądeckiej Biblioteki Publicznej. W ubiegłym roku na prośbę Starostwa Nowosądeckiego autorka napisała bajkę promującą region pt. „Poszukiwacze Przygód - Traper i Lukier odkrywają Sądeckie”.

Wiersze Jadwigi Marzec były publikowane w Almanachu Sądeckiego Klubu Literackiego „Na szlakach poezji”, Antologii poetyckiej „Być solą ziemi” oraz w miesięczniku „Sądeczanin”.

Liczne publikacje autorki ukazują się też regularnie w ogólnopolskich wydaniach zbiorowych. W 2021 roku autorka wydała debiutancki tomik "Z deszczem pod rękę".

Poetka bierze udział w spotkaniach autorskich w przedszkolach i szkołach, spotyka się również ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Współpracuje z bibliotekami nie tylko na terenie powiatu nowosądeckiego. Jadwiga Marzec pracuje w komisjach konkursów literackich i recytatorskich i jest członkiem Sądeckiego Klubu Literackiego oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Nagrody i wyróżnienia: Nagroda Starosty Nowosądeckiego za działalność w dziedzinie kultury (2018), Srebrne Jabłko Sądeckie – za wkład pracy społecznej za upowszechnianie kultury regionu oraz promocję Ziemi Sądeckiej (2021), Nagroda Wójta Gminy Chełmiec – za działalność w dziedzinie kultury (2021).

[email protected], fot. IM.Dziękujemy za przesłanie błędu