Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
09/10/2019 - 17:55

Kto laureatem Pierwszego Nowosądeckiego Dyktanda o Pióro Prezydenta Miasta?

Jarosław Jurkowski z Kędzierzyna-Koźla został laureatem I Nowosądeckiego Dyktanda o Pióro Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ludomira Handzla. Gościem specjalnym uroczystości był wybitny językoznawca, prof. Jerzy Bralczyk.

Jarosław Jurkowski, tegoroczny mistrz ortografii nie mieszka w Nowym Sączu, ale ma sądeckie korzenie. Pan Jarosław pracuje w Biurze Komunikacji Medialnej Urzędu Miasta Kędzierzyna-Koźla.

Laureat ukończył politologię i historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Nagrodę – pióro ufundowane przez prezydenta Ludomira Handzla, w jego imieniu odebrała ciocia.

Drugie miejsce w kategorii open zajęła Małgorzata Augustyn.

Dyktando pisali także uczniowie szkół podstawowych i średnich. W kategorii szkół podstawowych najlepsza okazała się Dominika Świerad ze Szkoły Podstawowej w Trzyciąż, a drugie miejsce zajęła Anna Kowalczyk ze Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Obrońców Pokoju w Nowym Sączu.

W kategorii szkół średnich obydwa miejsca na podium zajęli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu. Najmniej błędów popełnił Paweł Próchnicki, a za nim uplasowała się Natalia Ogórek. Zwycięzcy oprócz nagród otrzymali tytułu Mistrza lub Wicemistrza Ortografii i pamiątkowe pióra od prezydenta.
Laureatom Pierwszego Nowosądeckiego Dyktanda o Pióro Prezydenta gratulowali gospodarz miasta, jak również prof. Jerzy Bralczyk.

Treść dyktanda, obejmującą wybiórczo potraktowaną historie Nowego Sącza, przygotowała Edyta Danielska, dyrektor Zespołu Szkół "Splot". W jury znaleźli się ponadto wiceprezydent Nowego Sącza Magdalena Majka jako przewodnicząca i pełniący obowiązki dyrektora Sądeckiej Biblioteki Publicznej Marek Rylewicz.

- Gratuluję tym wszystkim, którzy się odważyli zmierzyć z piórem i z białą kartką, bo to duża odwaga w dzisiejszych czasach, czasach słowników poprawiających na komputerze nasze błędy. Szczególnie gratuluję tym, którzy osiągnęli dobre wyniki w naszym dyktandzie – powiedział prezydent podczas uroczystego wręczenia nagród.
Prezydent Handzel poprosił prof. Bralczyka o ustosunkowanie się do znanych małopolskich regionalizmów: wychodzenia "na pole", zamiast "na dwór". - Żeby nas uspokoić, że nie robimy takich strasznych błędów językowych – podsumował prezydent.

Spotkanie z wybitnym językoznawcą prowadziła Alicja Stolarczyk.

Organizatorem Pierwszego Nowosądeckiego Dyktanda o Pióro Prezydenta była Sądecka Biblioteka Publiczna, przy współpracy Urzędu Miasta Nowego Sącza. 

Opr. IM. Fot. i źródło: UM w Nowym Sączu.

Pierwsze Nowosądeckie Dyktando o Pióro Prezydenta
Jarosław Jurkowski z Kędzierzyna-Koźla został laureatem I Nowosądeckiego Dyktanda o Pióro Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ludomira Handzla. Gościem specjalnym uroczystości był wybitny językoznawca, prof. Jerzy Bralczyk.


Dziękujemy za przesłanie błędu