Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 18 września. Imieniny: Ireny, Irminy, Stanisława
08/02/2015 - 10:09

Kto zagospodaruje dworce PKP na Sądecczyźnie?

Polskie Koleje Państwowe planują w tym roku przekazanie budynków dworcowych w Starym Sączu, Piwnicznej-Zdroju i Grybowie lokalnym samorządom.
PKP chce zachować tylko te nieruchomości, które są niezbędne do obsługi ruchu międzyregionalnego. Resztę spółka planuje przekazać samorządom, sprzedać lub je zlikwidować.

- Wspomniane dworce planowane są do przekazania na rzecz lokalnych gmin - informuje nasz portal Aleksandra Dąbek, starszy specjalista z Biura Prasowego Departament Marketingu Polskich Kolei Państwowych S.A.

W Starym Sączu lokalny samorząd wyraził zainteresowanie przejęciem dworca. PKP obecnie znajduje się na etapie wyceny tej nieruchomości.

- Jesteśmy zainteresowani przejęciem dworca i działek wokół niego - mówi Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza.
- Dla budynku dworcowego znajdziemy jakąś funkcję bo chcemy zagospodarować ten obiekt. Natomiast jeśli chodzi o działki wokół dworca, to częściowo przebiegają przez nie drogi kolejowe, które chcielibyśmy przekształcić w gminne. Mamy już dla nich konkretne przeznaczenie: na działce od strony Centrum Pielgrzymowania planowany jest ciąg rowerowo-pieszy, który prowadziłby od klasztoru sióstr klarysek do ołtarza papieskiego. Na tych działkach powstałby także parking dla autokarów i aut osobowych.

Jak informuje Aleksandra Dąbek w Piwnicznej Zdrój obecnie trwają podziały geodezyjne.

- Po ich zakończeniu planujemy podjęcie rozmów z samorządem. Dodatkowo, obiekt został ujęty w tegorocznych planach remontowych. W ramach zaplanowanych prac zostanie wymienione pokrycie dachowe obiektu - wyjaśnia starszy specjalista.
- Jeśli chodzi o obiekt w Grybowie to w tym roku planujemy podjęcie rozmów z gminą na ten temat.

(Rob)
Fot. arch.

 


Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe