Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 22 września. Imieniny: Maury, Milany, Tomasza
27/03/2019 - 18:55

Które sądeckie szkoły chcą strajkować? Związkowcy wiedzą, ale… nie powiedzą

Jak dotąd negocjacje związków i rządu w sprawie podwyżek dla nauczycieli zakończyły się fiaskiem. Co będzie dalej, nie wiadomo. Na razie, po przeprowadzonym przez ZNP referendum, szkoły na Sądecczyźnie szykują się do strajku. Które? – pytamy powiatowego związkowca. - Nie powiem - odpowiada. - To nasze wewnętrzne informacje.

Która szkoła opowiedziała się za strajkiem, która przeciw?  Niepewni swojego „egzaminacyjnego” losu uczniowie i ich rodzice z niepokojem wyczekują na informacje. Wszystko już wiedzą związkowcy z ZNP, którzy od wtorku znają wyniki strajkowego referendum. Wiedzą, ale... nie powiedzą.

Czytaj tez Chcą 1000 złotych podwyżki. Jaka jest prawda o zarobkach sądeckich nauczycieli?

Które sądeckie szkoły opowiedziały się w referendum za strajkiem?  - Zapytaliśmy Irenę Żak,  szefową miejskich struktur Związku Nauczycielstwa Polskiego.

- Nie będziemy podawać listy placówek. Mogę jedynie powiedzieć, że tylko w czterech spośród dwudziestu dziewięciu szkół, w których są nasi związkowcy, nauczyciele byli przeciw.

Jak jest w powiecie?

- Na terenie mojego oddziału za strajkiem opowiedziało się pięćdziesiąt procent szkół – mówi Roman Weydlich, szef powiatowych struktur ZNP.  - W referendum wzięli udział nauczyciele z czterdziestu pięciu placówek. Za strajkiem opowiedziało się trzydzieści szkól i placówek, chodzi również o przedszkola.

O jakie szkoły konkretnie chodzi? - pytamy.

- To wewnętrzna informacja związkowa. Dyrektorzy placówek, w których nauczyciele opowiedzieli się za strajkiem, zostaną przez nas powiadomieni.  Dotyczy to gmin - Chełmiec, Korzenna, Łabowa, Łososina, Nawojowa, Piwniczna i Rytro - wyjaśnia związkowiec.

Jak jest ze szkołami średnimi na terenie powiatu nowosądeckiego, które podlegają starostwu? Tu z informacją nie ma problemu. Z biura prasowego otrzymujemy pełną listę placówek,  w których nauczyciele opowiedzieli się za strajkiem.

 To Liceum Ogólnokształcące w Starym Sączu, Zespół Szkół w Marcinkowicach, Zespół Szkół Zawodowych w Grybowie, Zespół szkół Ponadgimnazjalnych w Krynicy Zdroju, Powiatowy Zespół Szkół w Muszynie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Starym Sączu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Nawojowej, Powiatowa Poradnia Psychologiczna Pedagogiczna w Nowym Sączu, Internat Międzyszkolny w Starym Sączu.

 Jak informuje Maria Olszowska z sądeckiego starostwa, dyrektorzy są przygotowani na najgorszy scenariusz i w razie strajku zapewnią uczniom zajęcia opiekuńczo – wychowawcze.

-W placówkach powiatowych nie powinno być też problemu ze skompletowaniem komisji egzaminacyjnych. Nauczyciele z trzech szkół nie przystępują do akcji protestacyjnej i mogą brać udział w pracach komisji egzaminacyjnych - dodaje Olszowska,

Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił wyniki referendum strajkowego w Małopolsce. Na 2001 placówek za strajkiem opowiedziało się ok. 87 proc. z nich. To – jak zastrzegają związkowcy -  wciąż nieoficjalne dane.

[email protected] Fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe