Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 12 kwietnia. Imieniny: Juliusza, Lubosława, Wiktoryny
20/07/2019 - 12:35

Kulisy pobytu Jana Pawła II w Starym Sączu. Pomógł spryt i ... [ZDJĘCIA]

W tym roku Stary Sącz i cała Sądecczyzna obchodzi 20. rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na starosądeckich Błoniach. To właśnie tam odprawił on mszę kanonizacyjną Błogosławionej Kingi, która stała się bez wątpienia największym wydarzeniem religijnym i duchowym na Ziemi Sądeckiej na przestrzeni kilkuset lat.

Niewiele jednak brakowało, a część zespołów regionalnych, chórów mieszanych i parafialnych, a także strażackich i parafialnych orkiestr dętych działających między innymi na Sądecczyźnie nie zaśpiewałyby Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II podczas tej pamiętnej wizyty w Starym Sączu.

Miało ich tam nie być, bo, jak mówi Józef Andrzej Puścizna, ówczesny dyrektor starosądeckiego Młodzieżowego Domu Kultury, w kwestii pobytu papieża Polaka w Starym Sączu wszystko było już teoretycznie ustalone na różnych szczeblach. No właśnie, teoretycznie...Pomógł spryt i tzw. "załatwianie sądecką drogą".

Dwadzieścia lat temu - 16 czerwca 1999 roku na starosądeckich Błoniach zespoły regionalne z całej Sądecczyzny i nie tylko, chóry i orkiestry dęte, śpiewały i grały papieżowi Janowi Pawłowi II z całego serca, najpiękniej, jak tylko można było. Popłynęły w świat między innymi słowa "Krakowiaka Sądeckiego na powitanie oraz pożegnanie" i słynne życzenia dla Ojca Świętego -  "Życzymy, życzymy",  do których słowa ułożyła znana piwniczańska poetka Wanda Łomnicka-Dulak.

Piosenki te wykonały między innymi zespoły, chóry i orkiestry, które, jak mówi dziś już emerytowany dyrektor MDK, a później Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu, organista w kościele parafialnym w Barcicach i pasjonat folkloru, udało się zgromadzić na starosądeckich Błoniach dzięki bożej opatrzności.

- Bo jak inaczej to wytłumaczyć - opowiada nasz rozmówca. - Tak to postrzegam. W tych kategoriach.

Pomógł spryt i "załatwianie sądecką drogą"
Niewiele jednak brakowało, a część zespołów regionalnych, chórów mieszanych i parafialnych, a także strażackich i parafialnych orkiestr dętych działających między innymi na Sądecczyźnie nie zaśpiewałyby Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II podczas pamiętnej wizyty w 1999 roku w Starym Sączu.


Dziękujemy za przesłanie błędu