Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
20/03/2017 - 15:35

Kupcie rośliny, które pochłaniają smog! Takie propozycje wpływają do Urzędu Miasta

W ślad za interpelacją radny Tadeusz Gajdosz otrzymał z Urzędu Miasta informację: jak miasto walczy ze smogiem. Okazuje się, że do władz co i rusz zgłaszają się firmy z propozycjami cudownych lekarstw na smog. Między innymi tacy, którzy proponują zakup roślin, które pochłaniają szkodliwy pył. Miasto dysponuje już również danymi, na temat urządzeń do spalania dymu, o których zakup apelował Gajdosz. Jest też wzmianka o dronach.

Zobacz: Sądeczanie biorą się za piętnowanie „kopciuchów”. W jaki sposób? 

- Obecna sytuacja sprzyja propagowaniu różnego rodzaju ofert proponowanych przez mniej lub bardziej przekonujących i rzetelnych oferentów. Każda z tych propozycji wpływających do urzędu lub pozyskana w inny sposób jest szczegółowo analizowana pod kątem przydatności, a szczególnie jej wiarygodności, co do uzyskanych wyników i możliwości zastosowania w granicach obowiązującego prawa i w naszych realiach – informuje prezydent Ryszard Nowak.

Zobacz też: Nowy Sącz: Nawet mega smog nie da nam autobusów za darmo?

- Dla przykładu do tut. Urzędu wpływają oferty np. sadzenia roślin w donicach, których liście mają szczególne właściwości pochłaniania pyłów – tylko, że te właściwości wykazywane są wyłącznie w okresie letnim, czy montaż wspomnianego przez pana Radnego palnika do spalania dymu, którego koszt wynosi 1200 zł, a jak wynika z naszych ustaleń jego producent nie dysponuje atestem potwierdzającym skuteczność działania tego palnika i do tego ten palnik nie może współpracować z wszystkimi rodzajami kotłów na paliwo stałe tylko z wybranymi – donosi prezydent.

Zobacz też: Powietrze/smog wywraca do góry nogami ceny nieruchomości na Sądecczyźnie?

Ryszard Nowak wspomina w dokumencie również o dronach, do których sprowadzenia przekonywał Gajdosz. – Analogicznie w zakresie kontroli indywidualnych palenisk pod kątem spalania odpadów analizowane są wszelkie propozycje, jak pobór i analizy pozostałości po spaleniu czy zastosowania dronów do badań spalin z kominów. Ta ostatnia propozycja jest na bieżąco monitorowana i analizowana. W przypadku gdy detektory zamontowane na dronach będą w czasie rzeczywistym analizowały i przekazywały wyniki analiz charakterystycznych zanieczyszczeń emitowanych podczas spalania odpadów, to propozycja ta zyskać może praktyczne zastosowanie i okazać się skutecznym narzędziem kontrolnym.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info Dziękujemy za przesłanie błędu