Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 2 sierpnia. Imieniny: Gustawa, Kariny, Stefana
13/02/2020 - 16:25

Łabowa: urzędnicy i policjanci ścigają tych, co palą śmieci

W gminie Łabowa nie ma straży gminnej, więc kontrole spalania odpadów w piecach domowych przeprowadzili urzędnicy i policjanci. Jaki był wynik?

Przyczyną kontroli były informacje z platformy ekointerwencji, poprzez którą każdy mieszkaniec Małopolski, może zgłosić podejrzenie spalania śmieci przez swojego sąsiada. Czy to donos? Przecież każdemu z nas zależy, aby móc oddychać świeżym i zdrowym powietrzem. 

- Wniosek z systemu Ekionterwencja, przychodzący na nasz gminny adres e-mail, przekierowany jest do stanowiska zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa Urzędu Gminy Łabowa – informuje Mariusz Fiut z urzędu gminy - Nie mamy straży gminnej, w takich przypadkach korzystamy z pomocy policji. Tym razem, również było podobnie. Na wskazane w korespondencji miejsca dotarłem z dzielnicowym - dodaje.

- Skontrolowaliśmy pięć adresów. Wszyscy właściciele posesji lub osoby tam przebywające umożliwiły dostęp do domowych palenisk. W trakcie naszych interwencji nie stwierdziliśmy spalania śmieci. Pouczyliśmy mieszkańców o bezwzględnym zakazie spalania odpadów, zarówno na terenie nieruchomości, jak również w piecach domowych. Zostali też poinformowani o konsekwencjach prawnych, wynikających z ewentualnego zanieczyszczania środowiska. Ponadto zwróciliśmy uwagę, iż jeśli kontrola w ich gospodarstwach się powtórzy, będziemy pobierać próbki i wysyłać je do dalszej analizy - podsumowuje dzielnicowy asp. Janusz Ryba z posterunku policji w Nawojowej.

Pocieszająca jest informacja, iż zwiększa się świadomość ekologiczna społeczeństwa, które również nie boi się interweniować, zgłaszając przypadki zatruwania środowiska. Zgłoszenia można dokonać z pomocą formularza ekointerwencji na stronie urzędu marszałkowskiego.

(Karol Trojan) k.trojan@sadeczanin.info, fot.: PixabayDziękujemy za przesłanie błęduMiesięcznik Sądeczanin sierpień 2021