Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 sierpnia. Imieniny: Klary, Romana, Rozyny
27/06/2020 - 07:00

Łabowa: woda ruszyła z lasów i niszczyła co napotkała na swojej drodze [ZDJĘCIA]

W gminie Łabowa trwa inwentaryzacja zniszczeń i wstępne szacowanie szkód, jakie w czwartkowe popołudnie wyrządziło oberwanie chmury. Ucierpiały miejscowości: Łabowa, Łabowiec, Maciejowa i Uhryń.

Takiego wodnego kataklizmu nikt się nie spodziewał. Oberwanie chmury trwało dosłownie chwilę. Jakie wyrządziło straty, trudno jeszcze powiedzieć.

Czytaj także: Łabowa: świata nie było widać! Oberwanie chmury i grad wielkości śliwek

Cały czas do Urzędu Gminy zgłaszają się osoby, które zostały poszkodowane przez ulewny deszcz.

Mieszkańcy przyznają, że to, co działo się w czwartkowe popołudnie i to przez krótki czas, naprawdę trudno opisać słowami. – To trzeba było widzieć – mówią zgodnie.

- Woda ruszyła z lasów – opisuje sytuację Marta Słaby, wójt gminy Łabowa. – Jesteśmy gminą, której są one bogactwem. Kiedy dostałam telefon, że zalewa Łabowiec nie mogłam uwierzyć w to, co słyszę. W Maciejowej, gdzie mieszkam w tym samym czasie było słońce, a na niebie pojawiła się piękna tęcza. Po tym alarmistycznym telefonie wsiadłam w samochód i ruszyłam do Łabowca. Na granicy między Maciejową, a Łabową lała się dosłownie ściana deszczu. Wycieraczki w samochodzie nie nadążyły zbierać wody. Nic nie było widać. Kiedy dotarłam do Łabowca zobaczyłam bardzo duży grad.

Oberwanie chmury nie oszczędziło również części Maciejowej. Tu też woda napływała z lasów. Jednemu z mieszkańców woda totalnie zniszczyła drogę do domu. Gdyby nie błyskawiczna pomoc, to mieszkaniec pozbawiony byłby dojazdu do swojej posesji.

Sytuacja po przejściu nawałnicy w gminie Łabowa jest opanowana. Jeszcze wczoraj, w niektóre miejsca dysponowany był ciężki sprzęt, między innymi koparki.

Grunt jest już tak nasiąknięty wodą, że jej nie przyjmuje.

- Porządkujemy miejsca, w których nawałnica dokonała zniszczeń – mówi Mariusz Fiut z Referatu Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Gminy w Łabowej. – Inwentaryzujemy zniszczenia i szacujemy straty. Po tej nawałnicy pojawiły się cieki wodne w takich miejscach, w których w ogóle ich nie było.

[email protected], fot. Urząd Gminy w Łabowej, sołtys Łabowej.

Łabowa: woda ruszyła z lasów i niszczyła co napotkała na swojej drodze




W gminie Łabowa trwa inwentaryzacja zniszczeń i wstępne szacowanie szkód, jakie w czwartkowe popołudnie wyrządziło oberwanie chmury. Ucierpiały miejscowości: Łabowa, Łabowiec, Maciejowa i Uhryń.






Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)