Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
28/03/2023 - 16:45

Liga Ochrony Przyrody mówi to wprost. Jezioro Rożnowskie trzeba ratować

Nie tylko samorządy przyjmują uchwały popierające rewitalizację Jeziora Rożnowskiego. Podobnie zrobiła również Liga Ochrony Przyrody. Jak pisze jej zarząd w liście do SKT Sądeczanin, to niezwykle cenna inicjatywa.

Rewitalizacja Jeziora Rożnowskiego

Rewitalizacja Jeziora Rożnowskiego to fundamentalna sprawa dla całego naszego regionu. Nie może zatem dziwić, że uchwały, które popierają takie rozwiązanie są przyjmowane przez kolejne samorządy w naszym powiecie. Do tej pory zrobiły to już: Gródek nad Dunajcem, Nawojowa, Stary Sącz, Nowy Sącz, Piwniczna-Zdrój, Muszyna, Korzenna, Kamionka Wielka, Łososina Dolna, Rytro, miasto Grybów, Łabowa i gmina Grybów i Rada Powiatu Nowosądeckiego.

Przypomnijmy, że pomysł został podniesiony przez Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin”. Przed kilkoma miesiącami swoje podpisy na tablicy z apelem utworzenia dedykowanego funduszu celowego, dzięki któremu można będzie uporządkować gospodarkę komunalną, zagospodarować brzegi, głównie poprzez ich oczyszczanie, złożyło wielu samorządowców. Więcej o samej inicjatywie piszemy TUTAJ.

LOP popiera rewitalizację Jeziora Rożnowskiego

Specjalne poparcie dla rewitalizacji jeziora przyjął także zarząd Ligi Ochrony Przyrody (LOP) w Nowym Sączu. W liście wysłanym do prezesa SKT „Sądeczanin” Jarosława Baziaka, zostało wspomniane m.in., że LOP aktywnie uczestniczyła w działaniach na rzecz ochrony jeziora, biorąc udział w oczyszczaniu wyspy Grodzisko oraz opracowując dokumentację terenowej dydaktycznej ścieżki przyrodniczej w Gródku nad Dunajcem.

- Wyrażaliśmy również swoje stanowisko w sprawie chybionych planów przekształcenia wyspy Grodzisko, symbolu Jeziora Rożnowskiego, będącego niezwykle charakterystycznym punktem w krajobrazie, w lunapark – czytamy w liście.

LOP podkreśla również, że zdaje sobie sprawę, że to jezioro zaporowe, które charakteryzuje się zmienną linią brzegową i ulega wypłycaniu. Należy jednak uczynić wszystko, aby przywrócić jego funkcje rekreacyjno-wypoczynkowe.

- Rangę tej cennej inicjatywy wzmacnia fakt, że za przykładem Rady Gminy Gródek nad Dunajcem, która przyjęła uchwałę wspierającą, podążyły również inne samorządy – dodaje LOP.

([email protected], fot.: czytelnik)Dziękujemy za przesłanie błędu