Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
12/08/2022 - 08:20

Logo PKS wywołało sensację, teraz nie wiadomo, co się z nim stanie

W trakcie wyburzania starej siedziby policji przy ul. Sienkiewicza 55 w Nowym Sączu odsłonięte zostało historyczne logo sądeckiego PKS-u. Co teraz z nim się stanie? Czy ktoś je uratuje, zabezpieczy, zakonserwuje i wyeksponuje?

Czytaj także: Logo PKS wywołało sensację, teraz nie wiadomo, co się z nim stanie

To odkrycie uznano za sensacyjne. Rzadko bowiem się zdarza, aby coś takiego przetrwało w miarę dobrym stanie do naszych czasów.  Logo jest doskonale widoczne, dobrze zachowały się jego pierwotne kolory.

Historyczne logo znajduje się na szczytowej ścianie kamienicy sąsiadującej z wyburzonym niedawno budynkiem przy ul. Sienkiewicza 55, w której wiele lat pracowali sądeccy policjanci.

Przypomnijmy, że po wyprowadzce z niego policjantów do nowej komendy przy ul. Grottgera, stara komenda przy ul. Sienkiewicza stała pusta i od dekady popadała w ruinę. Aż wreszcie działkę ze wspomnianym budynkiem od Skarbu Państwa pozyskało Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

Niedawno rudera została wyburzona i wtedy została odsłonięta ściana szczytowa sąsiedniej kamienicy z historycznym logo PKS. Po jego odsłonięciu pojawiły się pytania – co się z nim teraz stanie czy uda się je zachować i kto pokusiłby się o to?

Sądeczanin zwrócił się do spółki Małopolskie Dworce Autobusowe w Krakowie, która to zawiaduje dawnym dworcem PKS przy ul. Plac Dąbrowskiego z pytaniem, czy spółka nie jest zainteresowana zachowaniem i odrestaurowaniem wspomnianego logo?

- Jeśli chodzi o nieruchomość przy ul. Sienkiewicza z odsłoniętym logotypem PKS informujemy, że spółka MDA S.A. nie jest właścicielem przedmiotowej nieruchomości. Jako że nieruchomość nie znajduje się w naszym posiadaniu nie mamy możliwości żadnej ingerencji – mówi Katarzyna Prygiel, kierownik Biura Promocji i Sprzedaży MDA w Krakowie.

Czyżby więc to historyczne logo zniknęło bezpowrotnie? Co teraz z nim się stanie? Czy ktoś je uratuje, zabezpieczy, zakonserwuje i umiejętnie wyeksponuje?

To niewątpliwie historyczna pamiątka. Szkoda, by zniknęła z pejzażu Nowego Sącza.

[email protected], fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu