Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
05/10/2020 - 12:10

Łososina Dolna doceniła postać Józefa Jungiewicza, honorowego obywatela gminy

W dniu 30 września 2020 roku podczas XVIII uroczystej sesji rady gminy w Łososinie Dolnej śp. Józef Jungiewicz został odznaczony tytułem Honorowego Obywatela Gminy Łososina Dolna. W trakcie posiedzenia zaprezentowano jego życiorys i działalność na rzecz odzyskania wolności.

Laudację na cześć śp. Józefa Jungiewicza wygłosił przewodniczący rady gminy, Jerzy Schneider. – Przypadł mi w udziale wielki zaszczyt, a równocześnie przyjemność, przedstawienia Państwu sylwetki śp. Józefa Jungiewicza, którego rada gminy w Łososinie Dolnej postanowiła wyróżnić tytułem Honorowego Obywatela Gminy Łososina Dolna. Niech w czterdziestolecie powstania Solidarności i w piątą rocznicę śmierci Józefa Jungiewicza tym aktem uhonorujemy jego postać i wiele innych mniej znanych z terenu naszej gminy, którzy uczestniczyli w działaniach na rzecz odzyskania wolności – mówił przewodniczący podczas posiedzenia.

Józef Jungiewicz był zaangażowany w tworzenie struktur NSZZ „Solidarność”. Współorganizował głośne strajki okupacyjne, walcząc w ten sposób o swoje przekonania i idee. W latach osiemdziesiątych został internowany i osadzony w Ośrodku Odosobnienia w Załężu niedaleko Rzeszowa. Po wyjściu z aresztu jego życie diametralnie się zmieniło – jeszcze przez wiele lat czuł na plecach oddech PRL-owskiej Służby Bezpieczeństwa.

Zobacz także: Roboty drogowe w Tęgoborzy. Mieszkańcy mogą spodziewać się dużych utrudnień

Działalność polityczną od zawsze łączył z działalnością na rzecz lokalnej społeczności. Jak mawiał jego syn Piotr, z wierności swoim przekonaniom nigdy nie zrezygnował. Między innymi dlatego rada postanowiła nadać mu honorowe obywatelstwo gminy.

Na uroczystą sesję, oprócz rodziny śp. Józefa Jungiewicza, przybyli: poseł Urszula Nowogórska, poseł Jan Duda, przedstawiciel wicewojewody małopolskiego, radny rady powiatu nowosądeckiego Marek Pławiak, działacz NSZZ „Solidarność” Andrzej Szkaradek oraz przewodniczący delegatury NSZZ „Solidarność”, Krzysztof Kotowicz. (k.kos@sadeczanin.info, fot. UG Łososina Dolna)

Łososina Dolna doceniła postać Józefa Jungiewicza, honorowego obywatela gminy
Fot. UG Łososina Dolna


Dziękujemy za przesłanie błędu