Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
13/03/2021 - 17:45

Łososina Dolna: fiasko petycji mieszkańca. Zaskarżył uchwałę

Prawie dwa lata temu rada gminy w Łososinie Dolnej przegłosowała uchwałę w sprawie przyjęcia rezolucji dotyczącej powstrzymania ideologii LGBT, ataków na polski Kościół i obrażania uczuć religijnych wierzących. Jeden z mieszkańców chciał uchylenia tej uchwały. Sprawa doczekała się rozstrzygnięcia.

W związku z wywołaną przez niektórych polityków wojną ideologiczną w 2019 roku rada gminy Łososina Dolna wyraziła sprzeciw wobec działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT, której cele - zdaniem samorządowców - naruszają podstawowe prawa i wolności, gwarantowane w aktach prawa międzynarodowego, kwestionują wartości chronione w polskiej Konstytucji, a także ingerują w autonomię wspólnot religijnych.

Pod koniec stycznia 2021 roku do urzędu gminy w Łososinie Dolnej wpłynęła petycja wniesiona przez jednego z mieszkańców, który wniósł o uchylenie powyższej uchwały (petycja w sprawie uchylenia uchwały nr 64/ VIII/ 2019 Rady Gminy w Łososinie Dolnej z dnia 31 maja 2019 r. w sprawie przyjęcia Rezolucji dotyczącej powstrzymania ideologii „LGBT” przez wspólnotę samorządową oraz ataków na polski Kościół i obrażania uczuć religijnych ludzi wierzących).

Jego zdaniem ma ona charakter dyskryminacyjny, przekracza granice wolności słowa organu administracji publicznej, ingeruje w prawa i wolności mieszkańców gminy i ma władczy charakter. Ponadto ogranicza prawa rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.

Czytaj też: Odmieniona stacja pogotowia w Łososinie. Ratownicy interweniowali tysiące razy

Przewodniczący Rady Gminy skierował petycję do komisji skarg i wniosków. Komisja przeanalizowała sprawę. Organ nadzoru nie dopatrzył się naruszenia prawa, nie stwierdził także nieważności uchwały. W związku z tym także komisja nie znalazła podstaw do uwzględnienia petycji. Rada gminy zajęła podobne stanowisko. Petycja nie została uwzględniona, o czym radni zadecydowali 8 marca br. uchwałą nr 233/XXIV/2021. ([email protected], fot. archiwum)







Dziękujemy za przesłanie błędu