Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
02/02/2019 - 15:35

Łukasz Połomski to jeden z najbardziej rozpoznawalnych sądeczan

Dr Łukasz Połomski - historyk, nauczyciel, publicysta oraz popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, magister (2006 r.) i doktor (2017 r.).

Twórca i dyrektor programu historycznego Sądecki Sztetl, działającego w ramach Fundacji Nomina Rosae, poświęconego wieloetnicznej historii ziemi sądeckiej. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych na temat dziejów Sądecczyzny i mniejszości narodowych, współautor licznych wystaw, konferencji i wydarzeń kulturalnych. Współtwórca i jeden z redaktorów kwartalnika Sądeczanin Historia. Specjalizuje się w dziejach Nowego Sącza przełomu XIX i XX wieku oraz historii żydów sądeckich.

Jest autorem książki „Między zacofaniem a nowoczesnością. Społeczeństwo Nowego Sącza w latach 1867-1939” opartej na pracy doktorskiej, napisanej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Książkę tę zadedykował Sądeczanom w setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Postać nietuzinkowa pod każdym względem.

W ciekawej formie przybliża kulturę i tradycję żydowską. Spacery historyczne, które organizuje i prowadzi, z wielkim zaangażowaniem opowiadając o losach sądeckich Żydów, są niesamowitym przeżyciem i niezapomnianą lekcją historii, którą każdy mieszkaniec Nowego Sącza powinien doświadczyć. Celem tej niesamowitej inicjatywy jest przetrwanie pamięci o sądeckich Żydach, ale też Łemkach, Cyganach i wszystkich mieszkańcach Nowego Sącza oraz Sądecczyzny.

Ważnym aspektem jego działalności są upamiętnienia, szczególnie rocznic likwidacji gett na Sądecczyźnie oraz losów Żydów Nowego Sącza, Starego Sącza, Bobowej, Grybowa.

Jego sposobem na edukację oraz pogłębianie wiedzy na temat wieloetnicznej przeszłości naszego regionu są programy “Jesienna Jesziwa” i “Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu”.

Kolejnym filarem jego działalności jest pomoc bliźniemu w potrzebie. Organizuje akcje charytatywne “Sztetlowy Mikołajek” i “Chaimowa Cedaka”. Co roku, w ramach tych świątecznych akcji charytatywnych, pomocą obejmuje rodziny w trudnej sytuacji życiowej.

Człowiek ciepły, serdeczny, pełen zaangażowania we wszystko, czym się zajmuje. Do tego bardzo skromny.Dziękujemy za przesłanie błędu