Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 marca. Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny
08/02/2023 - 14:25

Maksymalna stawka za wywóz szamba? Rytro już ma propozycję

Już na najbliższej sesji, czyli 17 stycznia ryterscy radni będą uchwalać maksymalną stawkę za wywiezienie metra sześciennego szamba ze zbiorników bezodpływowych.

Maksymalna stawka za wywóz szamba? Rytro już ma propozycję

Zobacz też: Ruszyła przebudowa stadionu w Rytrze! To będzie sportowy raj dla okolicy

Zgodnie z nowelizacją ustawy śmieciowej już od dłuższego czasu firmy, sklepy, szkoły, właściciele nieruchomości niezamieszkałych muszą na własną rękę podpisywać umowy na wywóz swoich śmieci z uprawnionymi do utylizacji odpadów przedsiębiorstwami. Gminy w tym zakresie już ich nie obsługują. Jednocześnie gminy mają prawo i obowiązek wskazywać maksymalne opłaty, które owe przedsiębiorstwa mogą pobierać za świadczenie tego typu usług na ich terenie.

Dodatkowo – w ślad za kolejną nowelizacją ustawy z połowy zeszłego roku – samorządy mogą i muszą ustalać też maksymalne stawki za opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków i transport nieczystości ciekłych.

Zobacz też: Którędy dojść bezpiecznie do schronisk w Beskidzie Sądeckim?

- My stawkę w tym zakresie będziemy ustalać już na najbliższej sesji, czyli 17 stycznia. Zaproponowana w projekcie uchwały stawka to - podobnie jak w Piwnicznej-Zdroju - 65 złotych za kubik. Nie chcemy odstawać w tym zakresie od naszych sąsiadów - komentuje wójt Jan Kotarba.

Gmina przypomina też, że właściciele nieruchomości obowiązani są do pozbywania się nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości w sposób systematyczny, nie dopuszczając do przepełnienia się urządzeń do gromadzenia nieczystości, gwarantując zachowanie czystości i porządku na nieruchomości.

Ale mimo że takie komunikaty są ponawiane, to mieszkańcy nie zawsze wywiązują się ze swoich obowiązków. Skąd to wiadomo? - Normy ilości nieczystości ciekłych określa się na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury  z dnia 14 stycznia 2002 r. w sprawie przeciętnych norm zużycia wody, według niniejszego oblicza się szacunkową ilość odprowadzanych nieczystości ciekłych przy braku wodomierza  w budynku.

Urzędnicy obrazują to konkretnym przykładem. Jeśli w budynku zamieszkują 4 osoby, to przyjmuje się, że na każdą przypada 2,4 m sześciennego ścieków na miesiąc. W sumie daje nam to 9,6 m sześciennego nieczystości odprowadzanych do zbiornika na miesiąc. Z wyliczeń wynika zatem jasno, że przy pojemności zbiornika 10 m sześciennych, szambo musi być wywożone co miesiąc. Jeśli z kontroli rachunków za wywóz szamba wynika co innego, gmina ma prawo wyciągnąć od gospodarzy stosowne konsekwencje w oparciu o postępowanie administracyjne.

- Zabrania się wylewania nieczystości ciekłych na teren własnej posesji jak i na pobliskie tereny, w tym również użytku publicznego, a także ich wprowadzania do gruntów, rowów, rzek i zbiorników wodnych - podkreślają ryterscy urzędnicy.

Na zakończenie dobra wiadomość. Zgodnie z planami inwestycyjnymi na ten rok Rytro chce dalej rozbudowywać swoją sieć kanalizacyjną. – Projektujemy właśnie sieć dla przysiółków Wilkówka i Potok Kordowiec. Projekt pozwoli nam skuteczniej aplikować o dofinansowanie już o realizację przedsięwzięcia – zaznacza wójt. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu