Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
15/07/2018 - 16:05

Małgorzaty, Małgosie świętowały swoje imieniny w ratuszu. Były perły i...

Panie noszące piękne imię Małgorzata wypełniły dzisiaj salę reprezentacyjną sądeckiego ratusza, a okazją ku temu było VI już Spotkanie Małgorzat. Zaproszenie prezydenta Miasta Ryszarda Nowaka do świętowania wspólnych imienin przyjęło kilkadziesiąt mieszkanek Nowego Sącza i okolic.

Spotkania pań noszących imię patronki naszego miasta - św. Małgorzaty są już tradycją. Podobnie jak poprzednie i dzisiejsze zostało poprzedzone uroczystą mszą świętą w Bazylice św. Małgorzaty, odprawioną przez Prepozyta Kapituły Kolegiackiej ks. Jerzego Jurkiewicza. 

Od samego początku swojego istnienia Nowy Sącz jest związany z postacią św. Małgorzaty męczennicy, która spogląda także na nasze miasto z herbu, w którym się znajduje. Dzisiejsza uroczystość jest, zatem również świętem naszego miasta. Po mszy Małgorzaty przeszły do sądeckiego ratusza. Panie wchodzące do magistratu witał już na schodach prowadzących m.in. do sali reprezentacyjnej ratusza zespół regionalny „Małe Podegrodzie”.

W sali reprezentacyjnej panie noszące to piękne imię, pochodzące od greckiego słowa margarites (perła) przywitali prezydent miasta Ryszard Nowak i Małgorzata Grybel, kierownik kancelarii prezydenta miasta.

Prezydent Ryszard Nowak złożył wszystkim Małgorzatom, tym obecnym na sali i nieobecnym najserdeczniejsze życzenia.

- Drogie Małgorzaty, drogie „perły” – powiedział prezydent Nowak. – Cieszę się, że już po raz szósty mogę być z wami. Po raz ostatni, jako prezydent tego miasta. Nadal będę uczestniczył w Spotkaniach Małgorzat w następnych latach. Mam nadzieję, że to wydarzenie będzie się wspaniale wpisywało się w cykl imprez, które odbywają się w naszym mieście. To Wy – Małgorzaty jesteście patronkami tego miasta, na co dzień. Mam nadzieję, że tak będzie przez długie, długie lata. Życzę wszystkim Małgorzatom wszystkiego dobrego.

Jedną z uczestniczek dzisiejszego spotkania była Małgorzata Matiaszek z Nowego Sącza.

- Tak się składa, że obchodzę imieniny 13 lipca – mówi pani Małgosia. – Jestem dumna ze swojego imienia i uważam je za najpiękniejsze.  W języku greckim oznacza ono perłę. Małgorzata, Małgosia, Gosia, Gosieńka – prawda, że wszystkie wersje są urokliwe. Jest to moje szóste spotkanie Małgorzat. Za każdym razem panie są obdarowywane przez prezydenta miasta perłami. Mam ich już sześć. Powoli tworzy się bransoletka. 

W tym wyjątkowym dla Małgorzat dniu nie mogło zabraknąć wyjątkowych niespodzianek. Każda z Małgorzat, oprócz perły otrzymywała upominek. Był również wspaniały tort, którym po spotkaniu delektowały się jego uczestniczki.

Jak co roku Małgorzaty wysłuchały też okolicznościowego wykładu o patronce naszego miasta wygłoszonego przez dyrektora Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Roberta Ślusarka.

Uczestniczki i uczestnicy spotkania mogli wysłuchać przepięknego koncertu. Najpiękniejsze arie operetkowe i musicalowe zaśpiewał Stanisław Duda (bas-baryton), a na fortepianie akompaniowała mu Emilia Bernacka. Wystąpił też zespół „Małe Podegrodzie”.

Kto wpadł na pomysł zorganizowania Spotkania Małgorzat?

- Urodził się on w głowach prezesek dwóch sądeckich stowarzyszeń -  Stowarzyszenia Kobiet do Walki z Rakiem Piersi – Europa Donna i Stowarzyszenia Sądeckie Forum Kobiet – mówi Małgorzata Surowiak, współorganizatorka dzisiejszego święta Małgorzat.  – Pomysł został bardzo przychylnie przyjęty przez władze miasta i Małgorzatę Grybel, która wtedy była rzeczniczka prasową prezydenta miasta. Od sześciu lat impreza wpisuje się świetnie w obchody święta miasta Nowego Sącza. Dzisiaj cała sala ratuszowa była zapełniona. Bardzo się z tego cieszymy. Nie wiem, co wpadło do głowy moim rodzicom, aby mnie nadać takie imię, ale jestem z niego dumna. Małgorzaty są osobami przebojowymi, mającymi w sobie pogodę ducha, które nie boją się wyzwań. Są bardzo aktywne. Dlatego warto nadawać dziewczynkom to piękne imię.

Można było też wpisać się do pamiątkowej księgi dokumentującej te spotkania.

Warto wspomnieć, że stolica Małopolski podpatrzyła od Nowego Sącza tę imprezę i Kraków od dwóch lat organizuje własne Spotkania Małgorzat. Dzisiaj w ratuszu gościliśmy piękne Małgorzaty z Krakowa.

Organizatorami szóstego Święta Małgorzat byli: prezydent Miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak, Stowarzyszenie Kobiet do Walki z Rakiem Piersi – Europa Donna i Stowarzyszenie Sądeckie Forum Kobiet.

i.michalec@sadeczanin.info, Fot. IM.

VI Spotkanie Małgorzat w Nowym Sączu
VI Spotkanie Małgorzat


Dziękujemy za przesłanie błędu