Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
24/04/2024 - 14:50

Małopolska czeka na nowego marszałka. Na giełdzie pojawiają się znane nazwiska

Kręci się giełda nazwisk z kandydatami na nowego marszałka województwa małopolskiego. “Onet” informuje, że największe szanse ma mieć były wojewoda - Łukasz Kmita. Wszystko wyjaśni się podczas pierwszej sesji na początku maja.

Wybory samorządowe 2024 w Małopolsce

Za nami już dwie tury wyborów samorządowych. Poznaliśmy nazwiska prezydentów, burmistrzów i wójtów. Nowym Sączem nadal rządził będzie Ludomir Handzel, który zwyciężył już w pierwszym terminie.

Wybraliśmy również radnych, zarówno do rad gmin i powiatów, jak i sejmiku województwa małopolskiego. Już wkrótce czekają nas pierwsze posiedzenia. Trwa gorący czas związany z obsadą najważniejszych stanowisk. Giełda nazwisk jest bardzo długa. 

Szczególnie jest to widoczne w przypadku funkcji marszałka województwa. Kto nim zostanie? Według informacji “Onetu” największe szanse ma Łukasz Kmita, a więc były wojewoda, a obecnie poseł. Niedawno bez powodzenia kandydował również na stanowisko prezydenta Krakowa. Poległ w I turze.

Kto nowym marszałkiem województwa małopolskiego?

“Onet” przekazuje, że list z podpisami 16 parlamentarzystów z Małopolski miał trafić do prezesa PiS - Jarosława Kaczyńskiego. Wnioskują w nim, by to właśnie Kmita był nowym marszałkiem. Prezes miał na to przystać, ale "zrobienie" byłego wojewody marszałkiem polecił Andrzejowi Adamczykowi (szef małopolskich struktur PiS). I właśnie wtedy pojawiły się problemy związane z walkami frakcji wewnątrz partii. Grupa skupiona wokół Adamczyka miała postulować bowiem inne rozwiązanie.

Co z dotychczasowym marszałkiem Witoldem Kozłowskim, który w ostatnich wyborach startował z Podhala? Biorąc pod uwagę pojawiające się nazwiska, jego szanse wydają się niewielkie. Już przed wyborami głośno było też o jego konflikcie z Ryszardem Terleckim. Warto jednak przytoczyć słowa radnego Jana Tadeusza Dudy. W rozmowie z “Onetem” przyznał, że radni PiS już się spotkali. - Jesteśmy ogólnie za kontynuacją, to my wybierzemy marszałka, ale on wcześniej zostanie uzgodniony - odparł.

To jednak nie koniec. Już wcześniej mówiło się o szansach na stanowisko marszałka byłej kurator oświaty - Barbary Nowak. Wymieniani są także Łukasz Smółka, Ryszard Pagacz czy Piotr Ćwik - zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP.

Przypomnijmy, że Prawo i Sprawiedliwość zdobyło w ostatnich wyborach 21 mandatów i tym samym większość w sejmiku. Kto ostatecznie zostanie marszałkiem? Niebawem wszystko będzie jasne. Pierwsze posiedzenie zostało zaplanowane na 6 maja. ([email protected], fot.: UMWM, Mateusz Pogwizd, źródło: Onet)Dziękujemy za przesłanie błędu