Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 września. Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca
15/05/2021 - 01:05

Małopolski Budżet Obywatelski. Wiemy na co już można głosować na Sądecczyźnie

Rewitalizacja terenu wokół sądeckiego szpitala, butelkomat, defibrylatory dla jednostek straży pożarnej, budowa chodników… takie są między innymi pomysły mieszkańców subregionu sądeckiego, które chcą zrealizować za pieniądze z Małopolskiego Budżetu Obywatelskiego. Dla całego województwa do podziału jest 12 milionów złotych. W tym roku zainteresowanie jest rekordowe.

To rekord. Jeszcze nigdy nie było takiego szturmu na Budżet Obywatelski Małopolski. Z roku na rok  do urzędu marszałkowskiego wpływa coraz więcej pomysłów na przedsięwzięcia, które chcą  realizować mieszkańcy regionu. Tym razem zgłoszono rekordową liczbę 343 projektów. Po formalnej i merytorycznej weryfikacji, aż 234 zostały dopuszczone do głosowania.

Małopolanie coraz bardziej zawzięcie walczą o pieniądze. Stawka jest wysoka. Do podziału jest 12 milionów złotych. - W poprzedniej, czwartej  edycji, zostało oddanych w sumie 227 141 głosów, czyli o 185 proc.  więcej niż w  pierwszej mówi Iwona Gibas zarządu województwa i dodaje, że obecna, piąta już edycja, jest również rekordowa pod względem liczby pomysłów złożonych przez mieszkańców regionów.

Głosowanie właśnie wystartowało. Na co stawia się w subregionie sądeckim? Można wybierać spośród 40  przedsięwzięć. Co znalazło się na tej liście? Jest na przykład pomysł na rewitalizację terenu przy sądeckim szpitalu, są butelkomaty do recyklingu i  ogólnodostępne defibrylatory AED w strażackich remizach. Ludzie chcą też budować chodniki.

W głosowaniu, może wziąć udział każdy mieszkaniec Małopolski, który ukończył 16 lat. W obecnej, pandemicznej sytuacji,  najprostsza, najszybsza i najbezpieczniejsza będzie opcja zagłosowania przez internet.  Na stronie  bo.malopolska.pl  jest uruchomiony specjalnie przygotowany panel do głosowania.

Można również  wypełnić kartę i wrzucić w Nowym Sączu do urny wystawionej w agendzie urzędu wojewódzkiego przy  ulicy Jagiellońskiej. Jest też głosowanie korespondencyjne przez wysłanie  formularza na adres urzędu marszałkowskiego lub do jednej z jego agend zamiejscowych. W tym wypadku trzeba jednak pamiętać, że o ważności głosu decyduje data jego wpływu do urzędu – a nie data stempla pocztowego. Jeśli głos dotrze przed 14 maja lub po 14 czerwca.  Wyniki głosowania poznamy do 22 października. (jagienka.michalik@sadeczanin.info) fot. MUWDziękujemy za przesłanie błędu