Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 31 października. Imieniny: Urbana, Saturnina
24/09/2020 - 11:10

Mamy to na piśmie. Podegrodzka wieś ocalona od zalania

Ostatnio mogliśmy tylko przedstawić ustne deklaracje w tej sprawie wójta gminy Podegrodzie. Dziś mamy to na piśmie – Wody Polskie odstąpiły całkowicie od budowy zbiornika retencyjnego w miejscowości Rogi.

Ostatnio mogliśmy tylko przedstawić ustne deklaracje w tej sprawie wójta gminy Podegrodzie. Dziś mamy to na piśmie – Wody Polskie odstąpiły całkowicie od budowy zbiornika retencyjnego w miejscowości Rogi.

Zobacz też: Podegrodzie ma nowy basen? Szkoda tylko, że na powiatówce

Konsultacje społeczne w tej sprawie prowadzone były już jakiś czas temu. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przymierzało się do budowy zbiornika retencyjnego na potoku Słomka w okolicy sołectwa Rogi w gminie Podegrodzie. Inwestycja wymagałaby wysiedleń – spora część gospodarek prowadzonych z dziada pradziada znalazłaby się pod wodą, A na to miejscowa społeczność się nie zgodziła. Do protestu przyłączyła się też społeczność Olszanki i Olszany.

10 września w rozmowie z portalem Sądeczanin.info wójt Stanisław Banach zapewnił mieszkańców, że w telefonicznej rozmowie z Markiem Gróbarczykiem ministrem gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej padła deklaracja, że Wody Polskie od inwestycji odstępują.

Zobacz też: Zmieniło się w prawo budowlane. Przepisy liberalne jak nigdy dotąd

Z miejsca pojawiły się komentarze, że mieszkańcy gminy będą spać spokojnie dopiero wtedy, gdy informacja ta zostanie potwierdzona na piśmie. I takie właśnie pismo już jest.

- W wyniku konsultacji społecznych ustalono, że żaden z przedstawionych w opracowanej koncepcji wariantów budowy zbiornika/zbiorników retencyjno-przeciwpowodziowych na potoku Słomka nie uzyskał akceptacji lokalnej społeczności – informuje Radosław Radoń zastępca dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

I teraz fragment najistotniejszych dla podegrodzian. – (…) z uwagi na brak akceptacji proponowanych rozwiązań (…) przez mieszkańców gminy Podegrodzie, w szczególności miejscowości Rogi, PGW Wody Polskie zadecydowało o zaprzestaniu dalszych prac projektowych związanych z przedmiotową inwestycją.

Tym samym sprawa jest już definitywnie zamknięta a Rogi mogą już rzeczywiście spać spokojnie. ([email protected] , fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)