Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 26 listopada. Imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy
31/07/2020 - 21:00

Marcinkowice: są w końcu bezpieczne przejścia na powiatówce

Marcinkowice to obok Rdziostowa i Świniarska chyba najczęściej przewijające się w kontekście bezpieczeństwa na drogach miejscowości gminy Chełmiec. Od lat miejscowi apelują tu przede wszystkim o dwie rzeczy: o chodniki wzdłuż powiatówek i o bezpieczne przejścia dla pieszych.

Marcinkowice: są w końcu bezpieczne przejścia na powiatówce

Ten temat przewijał się bardzo często zarówno w interpelacjach radnych, jak i apelach sołtysów przemawiających w imieniu lokalnych społeczności. W grudniu zeszłego roku powiat zainwestował w tzw. sygnalizację „wzbudzaną" - zielone światło dla pieszych pojawia się dopiero po naciśnięciu przycisku na przejściu naprzeciwko szkoły w Świniarsku. To najpraktyczniejsze rozwiązanie, które najlepiej sprawdza się w tak newralgicznych i ruchliwych miejscach.

Zobacz też: To jak to z tymi nowymi połączeniami autobusowymi w Chełmcu będzie?

Całość prac – od opracowania dokumentacji projektowej do montażu - zrealizowano w bardzo krótkim czasie, bo zaledwie w kilkanaście tygodni. Inwestycja kosztowała 92 tys. zł. I już wtedy starosta Marek Kwiatkowski zapowiadał, że w 2020 roku powiat chce wykonać od 10 do 12 podobnych instalacji w pobliżu innych szkół na Sądecczyźnie. W tym też na terenie gminy Chełmiec.

Teraz powód do radości mają mieszkańcy Marcinkowic, gdzie zakończyła się właśnie przebudowa ponad 5-kilometrowego odcinka drogi na Limanową. Przy współfinansowaniu z budżetu gminy Chełmiec powstał też chodnik od szkoły do ul. Jagodowej i połączone są te miejsca, gdzie chodnika brakowało odcinkami. Ale co najważniejsze - jest już sześć przejść dla pieszych, które w nocy są specjalnie oświetlone. To sprawia, że kierowcy mogą dostrzec pieszego z dużej odległości.

- Mamy nadzieję, że otrzymamy wsparcie, a wszystkie newralgiczne miejsca na tej trasie, które są najbardziej uczęszczane przez mieszkańców zostaną w odpowiedni sposób zabezpieczone i doświetlone – komentuje dziś starosta

Zobacz też: Tej obietnicy starosta musi dotrzymać! Obiecał uczniom z Rdziostowa chodnik

- W trakcie prac została przełożona linia energetyczna, wykonaliśmy również odwodnienie i poprawiliśmy skrzyżowanie prowadzące do cmentarza – obrazuje Adam Czerwiński, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Sączu.

Marcinkowice: są w końcu bezpieczne przejścia na powiatówce

Te prace to pierwszy etap inwestycji przewidzianej na ten rok na trasie Limanowa - Chełmiec. Marcinkowice: są w końcu bezpieczne przejścia na powiatówce

A już na dniach rozpoczną się kolejne prace na tej drodze. Powiatowy Zarząd Dróg już na dniach podpisze umowę na drugi etap remontu. Dziś uchylimy rąbka tajemnicy. Firma z Dębicy za ok. 4 mln 564 tys. zł nie tylko domknie trwający od lat proces wymiany nawierzchni od Chełmca do granicy z powiatem limanowskim, ale wybuduje też kolejne oświetlone przejścia dla pieszych a dodatkowo zainstaluje radar, który będzie informował jadących tędy kierowców o tym, z jaką prędkością jadą i tym samym automatycznie zmuszał ich do zdjęcia nogi z gazu, gdy przekroczą dozwoloną. Roboty mają zostać zakończone do końca marca przyszłego, 2021 roku. I te prace będą realizowane dzięki dofinansowaniu z Funduszu Dróg Samorządowych.Dziękujemy za przesłanie błędu