Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
07/11/2019 - 08:30

Marszałek Piłsudski wjedzie dziś do Nowgo Sącza na Kasztance [ZDJĘCIA]

Bardzo uroczyście zapowiadają się w Nowym Sączu i na Sądecczyźnie obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Do Miasteczka Galicyjskiego wjedzie marszałek Józef Piłsudski na swojej ukochanej Kasztance.

Program obchodów 101. rocznicy odzyskania niepodległości zapowiada się w regionie bardzo bogato.

Nowy Sącz

Uroczystości rozpoczną się mszą świętą w kościele pw. św. Kazimierza (godz. 11:00). Punktualnie w południe pod Dębem Wolności na nowosądeckich plantach odśpiewany zostanie Mazurek Dąbrowskiego w ramach akcji "Niepodległa do Hymnu". Tę część uroczystości zakończy złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (godz. 12:30).

O godz. 13:00 w Miasteczku Galicyjskim rozpocznie się piknik patriotyczny pod hasłem "Polska jest nasza".

Największą atrakcją będzie oczywiście inscenizacja wjazdu Józefa Piłsudskiego na jego ukochanej Kasztance. Jest ona nawiązaniem do prawdziwego wjazdu Marszałka do Nowego Sącza po bitwie pod Marcinkowicami w 1914 roku. Wśród innych atrakcji, jakie można będzie w tym dniu zobaczyć będzie między innymi pokaz mody niepodległościowej i patriotycznej, przygotowany przez uczennice Technikum Przemysłu Mody im. Bolesława Barbackiego.
Widzowie będą mogli też obejrzeć scenki teatralne w wykonaniu Teatru Nomina Rosae, a także dzięki starym fotografiom przypomnieć sobie, jak wyglądała Sądecczyzna na przełomie XIX i XX wieku.

150 lat walki o niepodległość obejrzymy na wystawie pt. "Polski gen wolności" autorstwa Instytutu Pamięci Narodowej. Atrakcją programu będzie z pewnością pokaz musztry w wykonaniu ZS Strzelec Jednostka Strzelecka 2006 Nowy Sącz oraz występ zespołu Sądeczoki. Uzupełnieniem uroczystości rocznicowych będzie spektakl Emigranci Sławomira Mrożka w Teatrze Nowym (godz. 18:00).

Do obchodów  niepodległościowych w Nowym Sączu włącza się „śpiewająco” parafia o. Jezuitów pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu i Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Sączu, którzy wraz z radiem „Marya” zapraszają na 26. Sądeckie Patriotyczne Śpiewanie "Lata 20-te, lata 30-te". Chętnych do udziału organizatorzy zapraszają do sali św. Ignacego obok kościoła „kolejowego” przy ul. Zygmuntowskiej 48. Początek uroczystości - godz. 16.30. Dwie godziny później, O godzinie 18.30 w kościele zostanie odprawiona Msza Św. w intencji Ojczyzny.

Muszyna

11 listopada w Dworku Starostów Muszyńskich rozegrany zostanie Turniej Brydża Sportowego o Podkowę Kasztanki Marszalka. W całej Polsce o godz. 10.00 rozegranych zostanie kilkadziesiąt turniejów tymi samymi kartami, w związku z czym będzie można wyłonić najlepszych zawodników w skali ogólnokrajowej. Impreza ogólnopolska odbywa sią czwarty raz.

Rytro

W gminie Rytro już po raz siódmy odbędzie się Bieg Niepodległości. Start symbolicznie 11 listopada o godzinie 11.11 na dwóch dystansach – 5 i 10 kilometrów. Udział w biegu biorą również wójt Jan Kotarba i jego zastępca Mariusz Zuber. Trasa wiedzie od Hotelu Perła Południa w górę Doliny Roztoki i tradycyjnie obok pomnika Poświęconego Partyzantom Ziemi Sądeckiej. Imprezę organizuje Visegrad Maraton wraz z władzami gminy. Zapisy jeszcze trwają, ale trzeba się pospieszyć bo z racji rosnącego zainteresowania jest limit zapisów. Tradycyjnie uczestnicy odśpiewają przed startem hymn i – choć do tego nie trzeba już nikogo namawiać – mile widziane będą stroje nawiązujące do barw i akcentów narodowych.

Stary Sącz

W Starym Sączu patriotyczne świętowanie rozpocznie się już o godzinie 10.20 - chętnych do udziału organizatorzy obchodów zapraszają o tej porze na zbiórkę pod Sokołem skąd zaplanowany jest przemarsz na Rynek, gdzie już o 10.40 na maszt wciągnięta zostanie flaga państwowa. O 11. z kolei w kościele św. Elżbiety odbędzie się Msza Św. w intencji Ojczyzny. Władze miasta zapraszają też na tradycyjne wspólne śpiewanie pieśni legionowych i niepodległościowych. Start – godzina 17. Kino Sokół.

Świętować będą też starosądeccy rolnicy, którzy zapraszają na obchody Dnia Niepodległości organizowane przez Radę Wojewódzką NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Województwa Małopolskiego w Gołkowicach. Już o 7.30 część artystyczna w wykonaniu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Gołkowicach. O 8. Msza Święta w kościele w Gołkowicach skąd ruszy procesja pod pomnik „Ofiar Faszyzmu i Komunizmu”, której uczestnicy złożą okolicznościowe wieńce i wezmą udział w Apelu poległych.

Opr. IM, ES, fot. IMDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe