Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 20 stycznia. Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana
22/07/2020 - 14:20

Masz dość ograniczonego dostępu do urzędów? Wiemy jak tego uniknąć

W mniejszym czy większym stopniu epidemia COVID-19 zmieniła funkcjonowanie niemal wszystkich urzędów, w tym tych „najbliższych skórze” mieszkańców – ośrodków pomocy społecznej i urzędów gmin i miast. Jest już jednak kolejne narzędzie, które pomoże te problemy choć częściowo zniwelować. Mowa o Rejestrze Danych Kontaktowych.

Rejestr prowadzony jest przez Ministerstwo Cyfryzacji i podobnie jak wszystkie inne tego typu platformy – profil zaufany czy ePUAP ma usprawnić i przyspieszyć kontakt między obywatelami a urzędnikami.

Swoje dane możemy tu wprowadzić przez Internet albo osobiście w urzędach. Ale z oczywistych przyczyn polecamy dziś to pierwsze rozwiązanie. Szczegółowe informacje jak skorzystać z tej opcji znajdziemy na stronie https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-rejestru-danych-kontaktowych-rdk

Usługa jest bezpłatna i korzystać z niej można bez ograniczeń przez całą dobę. Jeśli chcemy skorzystać z RDK przez Internet – potrzebujemy profilu zaufanego lub e-dowodu. Pozwalają one potwierdzić naszą tożsamość. Wprowadzone dane – email, numer telefonu, adres do korespondencji itp. możemy z RDK usunąć w każdej chwili. Co nam daje figurowanie w rejestrze? Jeśli w ośrodku pomocy społecznej, urzędzie pracy, urzędzie gminy, urzędzie miasta czy w innych tego typu instytucjach załatwiamy jakieś sprawy,  złożyliśmy jakiś wniosek, czekamy na wydanie decyzji – urzędnicy o postępie sprawy mogą nas informować na bieżąco.

System też powiadomi nas też na przykład o tym, że kończy nam się ważność dowodu albo o tym, że najwyższa pora złożyć na przykład nowy, zaktualizowany wniosek o świadczenie 500 plus.

ES e.stachura@sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu