Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 marca. Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira
04/10/2022 - 18:20

Maszyny w korycie Kamienicy w Nowym Sączu. Trwa wyczekiwana inwestycja [ZDJĘCIA]

W Nowym Sączu rozpoczęła się długo wyczekiwana modernizacja progów wodnych na rzece Kamienica. Ich stan jest bardzo zły. W ciągu przynajmniej kilkunastu ostatnich lat nie były ani gruntownie remontowane, ani modernizowane.

Właśnie rozpoczęła się przebudowa planowanych trzech z dwudziestu ośmiu progów na rzece Kamienica Nawojowska.

Ciężki sprzęt, między innymi koparki pracują już w korycie rzeki, na wysokości basenów rzecznych przy ul. Bulwar Narwiku (obok hipermarketu Kaufland) oraz na wysokości basenu rzecznego przy przedszkolu przy ul. Nadbrzeżnej.

Przypomnijmy, że prace przy realizacji tego dużego przedsięwzięcia miały rozpocząć się pierwotnie w sierpniu tego roku, ale zadanie to przesunęło się nieco w czasie. Umowa na przeprowadzenie tej inwestycji została podpisana w ubiegłym miesiącu.

Inwestycja była wręcz konieczna, bo progi wodne są bardzo zniszczone. W jakim są stanie? Chyba nie trzeba tego mówić nowosądeczanom. Stare, betonowe progi, które przez wiele, wiele lat nie były remontowane rozpadają się na oczach mieszkańców i są po prostu niebezpieczne.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w Krakowie już od pewnego czasu zapowiadało, że przystąpi do realizacji programu przywrócenia drożności i ochrony rzeki Kamienica Nawojowska, którego priorytetem jest likwidacja barier w swobodnym przemieszczaniu się (migracji) ryb. I tak się stało.

- Realizowana przez PGW Wody Polskie inwestycja na Kamienicy Nawojowskiej w Nowym Sączu ma na celu poprawę stanu ekologicznego wód tej rzeki oraz przywrócenie spójności sieci obszarów Natura 2000 – powiedziała Sądeczaninowi mówi Magdalena Gala, rzecznik prasowy Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie RZGW w Krakowie

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Wody Polskie uzyskały około 10 mln złotych dofinansowania inwestycji z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”. Kolejne 12 mln zł zostało zabezpieczone ze środków własnych Wód Polskich.

- Inwestycja obejmuję przebudowę trzech progów - drugiego, trzeciego i piątego, licząc od ujścia Kamienicy do Dunajca – precyzuje nasza rozmówczyni. - Przebudowa progu drugiego i trzeciego, będzie polegała na wykonania pochylni kamiennej z bystrotokiem oraz centralnego kanału migracyjnego dla ryb. Na trzecim progu zostanie wykonana przepławka o konstrukcji ryglowo-szczelinowej.

Warto również zaznaczyć, że prowadzone prace odbywają się na działkach Skarbu Państwa i nie będą się wiązały z żadnymi utrudnieniami dla mieszkańców.

Prace potrwają do stycznia 2023 roku 

[email protected], fot. Czytelnik – Dziękujemy panu Norbertowi.

Ciężki sprzęt w korycie rzeki Kamienica w Nowym Sączu
Właśnie rozpoczęła się przebudowa planowanych trzech z dwudziestu ośmiu progów na rzece Kamienica Nawojowska w Nowym Sączu.


Dziękujemy za przesłanie błędu