Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
02/05/2023 - 11:20

Matura 2023: kiedy egzamin maturalny? W tym roku nowa formuła CKE

Gorący czas dla tegorocznych maturzystów. Czwartego maja czeka ich pisanie egzaminu dojrzałości z języka polskiego. Matura 2023 będzie odbywała się według nowej formuły. Co się zmienia w tym roku?

Matury 2023 będą przeprowadzone od 4 do 23 maja 2023 roku w dwóch porach, porannej od godziny 9 oraz popołudniowej od godziny 14. Matury ustne odbędą się od 10 do 23 maja 2023 roku, a wyniki matur zostaną opublikowane online w systemie ZIU 7 lipca.

Według nowej formuły maturzyści w 2023 będą musieli obowiązkowo przystąpić do egzaminów pisemnych: z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki, a także do jednego egzaminu pisemnego z przedmiotu do wyboru. Obowiązkowe będą również egzaminy ustne z języka polskiego oraz języka obcego.

W tym roku do po raz pierwszy od dłuższego czasu w formule 2023 przystępują absolwenci czteroletniego liceum. Oni kończyli też ośmioklasową szkołę podstawową. W tej formule będą także zdawali absolwenci 5-letniego technikum.

W formule 2015 maturę będą zdawali tegoroczni absolwenci 3-letniego liceum i 4-letniego technikum.

Jak będzie wyglądać matura w 2023 roku?

Egzamin maturalny został wydłużony. Na napisanie egzaminu dojrzałości zamiast 170 minut tegoroczni maturzyści będą mieli 240 minut (4 godziny).

W tym roku maturzyści będą zdawali obowiązkowo też maturę ustną z języka polskiego. Zdający podczas egzaminu będzie losował zestaw, składający się z dwóch zadań.

Jak wygląda matura z j. polskiego 2023

Czwartego maja o godz. 9 rozpoczyna się egzamin z języka polskiego (poziom podstawowy).

W Nowym Sączu do matury powinno przystąpić ponad dwa tysiące abiturientów liceów ogólnokształcących i techników. Ta liczba od lat utrzymuje się na tym samym poziomie.

- We wszystkich szkołach średnich (publicznych i niepublicznych) w Nowym Sączu jest 1221 absolwentów liceów ogólnokształcących i 1051 absolwentów techników – podaje Magdalena Majka, wiceprezydent Nowego Sącza, nadzorująca z zamienia władz miasta oświatę. – Z tego w szkołach publicznych mamy 1795 tegorocznych maturzystów, a w szkołach niepublicznych 477. Za tegorocznych zdających trzymamy kciuki i mamy nadzieję, że ten egzamin zdadzą tak, żeby dostać się na wymarzone studia.

Do matury będą też w tym roku przystępowały osoby, które w ubiegłym, albo jeszcze wcześniej nie zdały jakiegoś maturalnego przedmiotu. Ale też takie, które chcą poprawić sobie ocenę z jakiegoś maturalnego przedmiotu, by na przykład zdawać na wymarzony kierunek studiów.

Wiceprezydent Majka zapewnia, że sądeckie szkoły są przygotowane na przeprowadzenie egzaminów maturalnych.

Ile trzeba mieć procent, żeby zdać egzamin maturalny?

Żeby zdać maturę w obu formułach (2015 i 2023) trzeba uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego ‎w części ustnej oraz w części pisemnej

[email protected], fot. IM – tak było w roku 2022.Dziękujemy za przesłanie błędu