Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 6 czerwca. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
14/12/2017 - 17:40

Miasto Chełmiec? Ministerstwa wciąż konsultują kiedy nadać wsi prawa miejskie

Nadal waży się los Chełmca i to, czy miejscowość otrzyma prawa miejskie 1 stycznia 2018 roku czy od 1 stycznia 2019. Projekt rozporządzenia rady ministrów w tej sprawie jest ciągle konsultowany. I choć MSWiA podtrzymuje, że odroczenie to najlepsze rozwiązanie to okazuje się, że wątpliwości w tej sprawia nadal nie rozwiano: GUS twierdzi, że korekta terminu może zaszkodzić systemowi a Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa sugeruje weryfikację… granic. Co to oznacza?

Dziś, 14 grudnia na platformie rządowej, na której publikowane są wszystkie projekty uchwał i rozporządzeń pojawiły się nowe dokumenty, które świadczą o tym, że sposób przeprowadzenia referendum to nie jedyna przeszkoda w drodze do tego, by Chełmiec stał się miastem. Kontrowersji jest więcej, ale i stanowiska różne.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego twierdzi, że nadanie statusu Chełmcowi (i będącej w bardzo podobnej sytuacji miejscowości Józefów nad Wisłą) w terminie późniejszym od uzgodnionego w lipcu spowoduje ogromne zamieszanie w już przyjętym systemie identyfikatorów i nazw jednostek podziału terytorialnego. Brzmi tajemniczo?

Zobacz też: Chełmiec nie będzie miastem póki minister spraw wewnętrznych nie sprawdzi rzetelności konsultacji społecznych

A więc wyjaśnijmy: dzięki owemu systemowi wszystkie urzędy i instytucje państwowe w Polsce mają dostęp do aktualnych i rzeczywistych danych statystycznych ze wszystkich wsi, miast, powiatów, województw itp. Do czego dane są wykorzystywane? Ano choćby do sporządzania statystyk niezbędnych do właściwego podziału pieniędzy np. na świadczenia rodzinne, zasiłki, do przeliczeń wysokości dotacji oświatowych (innych na terenach miejskich, innych na terenach miejskich) itp. Są też podstawą do tworzenia wszelkich podsumowań ekonomicznych i prognoz.

Zobacz też: "Płatni zdrajcy” i „pachołki ratusza”? Bernard Stawiarski głośno milczy o swej skandalicznej wypowiedzi

GUS jest gotowy pod każdym względem, by dane te zbierać i przekazywać od nowego roku z Chełmcem jako miastem. Odroczenie zmian na 2019 rok nie jest przez GUS mile widziany. Władze GUS zastrzegają też, że dyskusja o zmianie pierwotnie zaakceptowanych dat powinna trwać jak najkrócej a ostateczne decyzji muszą zapaść 31 grudnia tego roku. MSWiA twierdzi, że zawsze można skorzystać z tzw. przepisów szczególnych.

Jednocześnie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa domaga się sprawdzenie jak Chełmiec funkcjonując jako miasto wpłynie na… ochronę gruntów rolnych i leśnych.

Zobacz też: Poseł Sowa domaga się od MSWiA nazwisk: przez kogo Chełmiec nie zostanie miastem?

- Ponadto, dla uniknięcia ewentualnych wątpliwości interpretacyjnych w zakresie przebiegu granic nowo tworzonych miast Józefów nad Wisłą oraz Chełmiec, proponuję uzupełnienie projektowanego rozporządzenia o załącznik prezentujący ich przebieg – napisał sekretarz stanu Tomasz Żuchowski.

MSWiA piłeczkę dobija i wyjaśnia tylko, że chodzi o przesunięcie decyzji a nie odstąpienie od nich i apeluje do MiB, by uznał projekt za uzgodniony.

Ministerstwo Finansów, kolejny resort, z którym konsultowana jest zmiana daty zaznacza krótko, że nie zgłasza do pomysłu żadnych uwag. Podobne jest stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej.

Czy MSWiA zdąży na czas postawić na swoim? Jakie będą stanowiska kolejnych resortów? Czy rząd pochyli się nad interpelacją posła Marka Sowy, który przypomniał, że już raz Trybunał Konstytucyjny orzekł, że podobnych decyzji raz podjętych i ogłoszonych zmieniać nie można? 

ES [email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu