Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 11 lipca. Imieniny: Benedykta, Kariny, Olgi
11/07/2018 - 08:50

Miasto dokłada do ponownego pochówku generała Pierackiego

W Nowym Sączu, z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, odbywają się różne wydarzenia. Największym i najbardziej podniosłym będzie uroczystość przeniesienia szczątków gen. Bronisława Pierackiego z cmentarza komunalnego na Stary Cmentarz przy al. Wolności. Odbędzie się w październiku tego roku.


Radni miejscy wyrazili na ostatniej sesji zgodę na zwiększenie wydatków o 75 tys. złotych na kontynuację remontu Piety Sądeckiej oraz na przeprowadzenie ekshumacji zwłok generała Pierackiego.

Kiedy dojdzie do ekshumacji szczątków ministra spraw wewnętrznych jeszcze nie wiadomo. Urząd Miasta złożył wniosek do Sanepidu o zgodę na ekshumację szczątków generała.

- Oczekujemy na decyzję, kiedy będzie można przeprowadzić ekshumację prochów gen. Pierackiego – mówi Dorota Goławska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Nowym Sączu.

Przeniesienie szczątków ministra spraw wewnętrznych z cmentarza komunalnego przy ul. Rejtana na Stary Cmentarz, gdzie już kiedyś spoczywał planowane jest w październiku tego roku. Do tego czasu musi być gotowe mauzoleum, w którym złożone zostaną szczątki gen. Pieracki.

Na przełomie lipca i sierpnia ma rozpocząć się drugi etap remontu na Starym Cmentarzu. W ubiegłym roku odnowiono „Sądecką Pietę”. Teraz, w związku z planowanymi uroczystościami kompleksowy remont wraz z budową mauzoleum zostanie dokończony.

Zadanie to współfinansowane jest przez wojewodę.  Miasto Nowy Sącz dokłada też własne środki.

Drugi etap obejmuje przygotowanie miejsca (roboty kamieniarskie) pod mauzoleum, w którym zostaną złożone szczątki ministra Pierackiego.  Miejsce pochówku będzie się znajdowało nieopodal „Sądeckiej Piety”. Zostaną też wymienione stare płyty na głównej alei prowadzącej do „Piety” oraz znajdujące się przy niej chodniki.

- Prace te będą realizowane według programu konserwatorskiego - dodaje dyrektor Goławska. – Sądecka Delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków wydała na nie zgodę. – Równolegle z tymi pracami będą prowadzone roboty kamieniarskie związane właśnie z przygotowaniem miejsca, gdzie będzie znajdowało się mauzoleum.  

Przypomnijmy, że generał Bronisław Pieracki, w młodości mieszkał z rodzicami i rodzeństwem w Nowym Sączu przy ul. Matejki 27. Maturę zdał w 1914 roku w I Gimnazjum. Zmarł 15 czerwca 1934 roku. Został zastrzelony przez ukraińskiego nacjonalistę w Warszawie.

Jego pogrzeb odbył się w Nowym Sączu. Była to jedna z największych uroczystości żałobnych i zarazem manifestacji politycznych w mieście. 19 października 1934 roku uroczyście przeniesiono trumnę ze zwłokami  generała z cmentarza komunalnego do specjalnie wybudowanego mauzoleum na Starym Cmentarzu. Na początku okupacji władze niemieckie poleciły przetransportować  trumnę generała z powrotem na cmentarz komunalny (kw. 27). Okupantowi chodziło o pozyskanie placu ćwiczebnego.

Imię gen. Pierackiego nosił dawny Dom Strzelecki (obecnie Miejski Ośrodek Kultury) znajdujący się po przeciwnej stronie al. Wolności. Jest też w mieście ulica jego imienia (nieopodal cmentarza komunalnego).

[email protected], Fot. IM., UM w Nowym Sączu, źródło: własne, „Nowa Encyklopedia Sądecka” Jerzego LeśniakaDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)