Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
28/11/2020 - 07:25

Miejskie standardy w gminie Nawojowa. Czy nadanie ulicom nazw zdało egzamin?

Jak mieszkańcy gminy Nawojowa oceniają pomysł wprowadzenia nazw ulic po kilku latach? Nie tylko mieszkańcom, ale również przyjezdnym uszeregowane numery domów ułatwiają życie. Łatwiej mają pracownicy pogotowia, straży i kurierzy - trudno w tej sytuacji znaleźć oponentów takiego rozwiązania. Czy pomysł władz gminy zdał egzamin?

Fot. Sądeczanin

Jeszcze cztery lata temu numeracja domów w Nawojowej była chaotyczna i myląca dla przyjezdnych osób. Zresztą sami mieszkańcy nie raz mieli problem z określeniem, gdzie może znajdować się dany adres. W Nawojowej wprowadzono więc ogromne zmiany, nadano ulicom nazwy i uszeregowano numery domów. Czytaj więcej: W Nawojowej karetka już nigdy nie zabłądzi! Ulice dostały nazwy

Jak po kilku latach mieszkańcy miejscowości oceniają ten pomysł? Czy nadanie ulicom nazwy zdało egzamin?

- Sam, jako mieszkaniec, doświadczyłem tego, że łatwiej jest mi się odnaleźć w naszej miejscowości. Z mojego punktu widzenia zmiana ulic bardzo pomogła. Teraz każdy już mniej więcej się orientuje w jakim rejonie jest dana ulica - mówi pan Krzysztof, mieszkaniec Nawojowej.

W Nawojowej nie gubią się już ani mieszkańcy ani przyjezdni. - Wreszcie Google Maps może mnie zaprowadzić pod dokładny adres. Intuicyjny układ numerów pomaga również w sytuacji, kiedy nie ma zasięgu - mówi pani Katarzyna.

Fot. Sądeczanin

Chociaż zmiany nazw ulic wiązały się również z wymianą niektórych dokumentów mieszkańców, po czterech latach niektórzy zauważają, że było warto. Nowy adres zamieszkania musiał pojawić się między innymi w dowodach rejestracyjnych pojazdów, w bazach danych dostawców prądu, gazu, w dokumentach ubezpieczycieli i banków.

Nadanie ulicom nazw i uszeregowanie numerów domów pomaga również służbom. Karetki pogotowia czy straże pożarne trafiają pod wskazany adres bez pomocy innych. Jak wspomina wójt Nawojowej, Stanisław Kiełbasa, dawniej w takich sytuacjach kierowcy często zwracali się do niego o pomoc. Później kiedy wprowadzono RODO pojawiły się spore komplikacje.

Czytaj również: Nawojowa: szukanie inwestycji i mniej oszczędności. Tak zapowiada się rok 2021

Jak mówi włodarz gminy, na początku pojawiły się głosy sprzeciwu, niektórzy irytowali się tym, że muszą wymieniać dokumenty. Z czasem jednak mieszkańcom przypadł ten pomysł do gustu. Teraz w Nawojowej trudno znaleźć kogoś, kto nie dostrzegałby zalet uporządkowania infrastruktury przestrzeni publicznej.

Władze gminy postarały się, aby ulice nie miały wydźwięku politycznego, bo to w przyszłości mogłoby powodować konflikty i generować kolejne problemy. Jak mieszkańcom podobają się nazwy ulic? Pan Krzysztof mieszka na ulicy Sikornik. - Jako mieszkańcy trochę spóźniliśmy się z własną inicjatywą, dlatego z urzędu nadano naszej ulicy nazwę, którą wcześniej nosił ten przysiółek - mówi. Mieszkańcy nie mieli jednak innego, konkretnego pomysłu na nazwę.

Fot. Sądeczanin

Gmina Nawojowa udowodniła, że nie trzeba mieszkać w mieście, żeby ulice nosiły swoje nazwy. Teraz na większości domów wiszą podobne tabliczki, które ułatwiają orientację w terenie. - Teraz wszystkie numery są ujednolicone. Wcześniej jeden dom miał numer 600, za chwilę 73, a kolejny 1040 - mówi mieszkaniec Nawojowej. To ułatwia w orientację w terenie przyjezdnym i kurierom, którzy odgrywają tak ważną rolę w obecnych czasach.

W ślady Nawojowej poszła również miejscowość Żeleźnikowa Wielka. Tam również infrastruktura publiczna jest już uporządkowana, a ulice dostały swoje nazwy. Wójt gminy, Stanisław Kiełbasa, zapowiada, że jeśli pozostałe miejscowości również będą życzyły sobie wprowadzić takie rozwiązanie, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobić. Wydaje się, że w Nawojowej ten pomysł zdał egzamin. (s.siwulska@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu