Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 stycznia. Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
26/11/2020 - 18:30

Mieszkańcy tych wsi potrzebowali autobusu. W Gródku pojawią się dwie nowe linie?

Radni Gródka nad Dunajcem będą obradować podczas XXX sesji rady gminy. W porządku obrad znalazł się projekt uchwały dotyczącej utworzenia nowych linii autobusowych, będący odpowiedzią na prośby mieszkańców. Zapytaliśmy wójta o szczegóły.

- Jako gmina skorzystaliśmy z naboru ogłoszonego przez wojewodę małopolskiego na wnioski o zawarcie umowy na dopłatę z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych w 2021 roku. Dofinansowanie obejmuje realizację zadań własnych o charakterze użyteczności publicznej, w celu pokrycia części deficytu linii komunikacyjnych, z wyłączeniem przewozów realizowanych w ramach komunikacji miejskiej – informuje wójt Gródka nad Dunajcem, Józef Tobiasz.

Potrzebę utworzenia linii Gródek nad Dunajcem – Tropie przez odcinek Rożnów – Zapora zgłaszali mieszkańcy miejscowości Tropie, Roztoka-Brzeziny oraz Rożnowa, w szczególności przysiółka Zapora, gdzie do tej pory nie kursował żaden autobus. Tamtejsza lokalna społeczność czuła się wykluczona ze względu na brak dogodnego transportu.

Czytaj też: Sesja rady gminy w Gródku już w piątek. Co tym razem przegłosują radni?

- W projekcie uchwały jest mowa o jednej linii, jednak ostatecznie złożyliśmy wniosek o dopłatę na dwie linie autobusowe, ponieważ mieszkańcy wsi Przydonica również zgłosili potrzebę uruchomienia kursów na odcinku Przydonica – Gródek nad Dunajcem. Dojazd do gminy jest ważny z uwagi na lokalizację ważnych miejsc użyteczności publicznej – ośrodka zdrowia, poczty, banku czy urzędu gminy – wyjaśnia wójt.

Obsługa tych dwóch linii autobusowych w nadchodzącym roku szacowana jest na prawie 300 tys. zł. Prawdopodobnie byłyby to linie deficytowe dla przewoźników, ale dzięki dopłacie gminy i wojewody małopolskiego linie mogą powstać i służyć mieszkańcom.

Przypominamy o możliwości obserwowania jutrzejszych obrad rady gminy w serwisie Sądeczanin.info o godzinie 12. (k.kos@sadeczanin.info, fot. Pixabay.com)Dziękujemy za przesłanie błędu