Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
09/05/2023 - 12:15

Mieszkańcy ul. Ogrodowej mają dość hałasu. Skrzyżowanie pod ich domami wykonano z kostki brukowej

Już drugi rok trwa gehenna kilku rodzin mieszkających na skrzyżowaniu ul. Ogrodowej z Łokietka. Podczas remontu i przebudowy ulicy wzdłuż Parku Strzeleckiego zdecydowano się na wyłożenie dwóch skrzyżowań kostką brukową. Wszystko po to, aby zwolnić ruch pojazdów. Efekt jest jednak taki, że jeśli auta nie zwolnią wjeżdżając na skrzyżowanie, generują hałas i drgania, które dla mieszkańców są nie do wytrzymania.

Brukowa fanaberia? 

W maju 2021 roku oddano do użytku zrewitalizowany Park Strzelecki w Nowym Sączu wraz z Amfiteatrem i parkingiem na prawie 300 aut. Dzięki inwestycji wyremontowano również ul. Ogrodową i przebudowano jej dwa skrzyżowania z ulicami Łokietka i Wolskiej. Ku zaskoczeniu mieszkańców zamiast zwykłego asfaltu zastosowano tu kostkę brukową, dodatkowo ze wzniesieniem. Miało to spowodować, że kierowcy będą zwalniali w okolicach Parku Strzeleckiego. Niestety mieszkańcy pobliskich domów ze względu na hałas nie mogą otworzyć okien, a huk i drżące ściany nie pozwalają im spać nie tylko nad ranem.

- Mieszkam tu od dziecka. Zawsze spałem przy otwartym oknie. Ruch samochodowy nigdy mi nie przeszkadzał. Teraz hałas przez tę brukową nawierzchnię nie pozwala mi zasnąć, ani nikomu z rodziny. Syn ma urządzony pokój od strony ulicy, ale nie może przez to z niego korzystać - skarży się Adam Ruszkowicz.

Mieszkaniec ul. Ogrodowej skierował kilka pism w tej sprawie do Miejskiego Zarządu Dróg oraz informujących Policję o nagminnym niestosowaniu się kierowców do ograniczenia prędkości do 30 km/h. Jedyny skutek jaki to przyniosło, to postawienie z jednej strony skrzyżowania elektronicznego licznika pomiaru prędkości. 

- Do którego i tak kierowcy nie chcą się stosować - dodaje. 

- Wyniesione skrzyżowania z kostki granitowej zostały wykonane jako element poprawiający bezpieczeństwo ruchu drogowego w celu tzw. „uspokojenia ruchu”. Bezpośrednio przekłada się to na zmniejszenie zagrożenia wszystkich uczestników ruchu, a przypomnę, że jest to miejsce intensywnego ruchu pieszego podczas trwania wydarzeń w pobliskim amfiteatrze – tłumaczy Mariusz Smoleń, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej Wydział Komunikacji Społecznej i Kultury Urzędu Miasta Nowego Sącza.

Nie tylko skrzyżowanie

- Mieszkamy tutaj w pięknych, ponad stuletnich domach, które przez ten remont i obecne mikro drgania teraz zostały w jakiś sposób naruszone. Nie wiem co teraz można zrobić? Najlepiej rozebrać tę kostkę. Gdyby była tu gładka powierzchnia asfaltowa pokryta guma, pewnie nie byłoby to tak uciążliwe jak teraz - mówi Krzysztof Kuliś

Na co dzień ceniony malarz i pastelista wskazuje jeszcze inny problem, bo na dotąd pustej działce przy feralnym skrzyżowaniu miałby powstać apartamentowiec.

- Teraz boimy się już tylko trzypiętrowego budynku mieszkalnego, który ma tu podobno powstać. Do końca zeszpeci on naszą piękną dzielnicę. My remontując nasze historyczne domu musieliśmy remontować je w oparciu o wytyczne konserwatora zabytków, zwracając uwagę na każdy detal. Mieszkamy w spokojnej dzielnicy ogrodowo-willowej i chcemy, żeby tak pozostało - dodaje. 

[email protected], fot. JB







Dziękujemy za przesłanie błędu