Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 sierpnia. Imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy
29/11/2017 - 10:05

Milion zadośćuczynienia za śmierć ojca. Tyle żąda syn Żołnierza Wyklętego od państwa polskiego

Zbigniew Kuraś, syn legendarnego „Ognia”, czyli Józefa Kurasia jednego z żołnierzy wyklętych żąda miliona złotych zadośćuczynienia od państwa polskiego za krzywdy wyrządzone przez organy ścigania. Pierwsza rozprawa odbędzie się już jutro, 30 listopada w Sądzie Okręgowym w Nowym Sączu.

- Syn Józefa Kurasia domaga się zadośćuczynienia za krzywdy wyrządzone przez polskie organy ścigania na skutek represjonowania, w związku z podejmowaniem przez niego działalności na rzecz niepodległości Polski - poinformował za pośrednictwem Polskiej Agencji Prasowej, Bogdan Kijak, rzecznik Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.

O opinię w sprawie procesu i roszczeń syna „Ognia” pytamy Jerzego Basiagę, prezesa Fundacji „Osądź mnie Boże…” im. Ks. Władysława Gurgacza. – Na gorąco trudno mi to komentować. Na pewno rodzina Ognia poniosła stratę największą, jaką tylko można ponieść. I żadna kwota nie jest w stanie jej zadośćuczynić. Dyskusja, czy mają to być dwa tysiące, czy milion nie powinna w ogóle mieć miejsca – twierdzi zdecydowanie Basiaga.

Pytany o to, czy proces nie stanie się okazją do ponownej próby rewidowania całokształtu działalności Józefa Kurasia, co już niejednokrotnie miało miejsce, a o czym pisaliśmy w publikacjach: 

Ostatnia walka „Ognia”. Uroczystość w Waksmundzie [zdjęcia] 

Msza w intencji ofiar „Ognia”. Wzburzenie na Podhalu

odpowiada równie zasadniczo. - Dla mnie to jest wielki człowiek, wielki bohater, Wojna w Polsce nie skończyła się w 1945 roku. Wtedy skończyła się tylko okupacja niemiecka, ale zaczęła sowiecka i „Ogień” odważył się temu przeciwstawiać. Walczył za moja wolność, za pani wolność, za wolność każdego z nas.  A, że po drodze zdarzył się jakiś incydent – tak to już jest w czasie wojny, gdzie drwa robią, to i drzazgi lecą.

Z kolei Bogdan Kijak wyjaśnia, że nie jest uprawniony do komentowania samej wysokości roszczeń Zbigniewa Kurasia, ale przypomina, że od chwili wejścia w życie ustawy z dnia 23 lutego 1991 roku o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego podobnych spraw w Polsce, i w samym Nowym Sączu, odbyło się już dziesiątki.

ES [email protected] Fot.: Fot.: Józef Wieczorek - archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)