Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 lutego. Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława
18/01/2021 - 18:50

Minister Michał Dworczyk: nowy harmonogram dostaw szczepionek

Ponad 475 tysięcy pacjentów w Polsce przyjęło do dzisiaj pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 – takie dane podał po południu minister Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i koordynator Narodowego Programu Szczepień. Podczas konferencji prasowej odniósł się on również do zmniejszenia dostaw przez producenta szczepionki Pfizer/BioNTech. Do połowy lutego Polska otrzyma około 366 tysięcy dawek preparatu mniej niż to przewidywano.

Minister Dworczyk już na wstępie zaznaczył, że Polska, podobnie zresztą jak cała Unia Europejska została zaskoczona informacją, że koncern Pfizer, praktycznie z tygodnia na tydzień zamierza w znaczący sposób obniżyć dostawy szczepionek do wszystkich krajów UE.

- Informacje pisemne na temat nowego harmonogramu dostaw otrzymaliśmy wczoraj wieczorem – powiedział szef kancelarii premiera.

Dzisiaj w Agencji Rezerw Materiałowych i w Ministerstwie Zdrowia trwało przeliczanie ułożonego dla naszego kraju harmonogramu szczepień, tak, aby dopasować go do nowej sytuacji, związanej z ograniczeniem dostaw szczepionki.

Do dzisiaj w Polsce pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło 475 264 pacjentów. Od wczoraj trwają też szczepienia drugą dawką.

W magazynach zgromadzonych jest obecnie prawie 610 tysięcy szczepionek. Do punktów szczepień zostało ich dostarczonych 641 tysięcy. Do tej pory na prawie 475 tysięcy osób, które przyjęły pierwszą dawkę preparatu odnotowano 133 niepożądane odczyny poszczepienne.

Minister Dworczyk podał, jakie jest zaawansowanie, jeśli chodzi o szczepienia w grupie 0 (grupa pracowników prowadzących działalność leczniczą). Już zaszczepiono ponad 474 tysiące pacjentów. Zapisy dla pacjentów z tej grupy zakończyły się 14 stycznia i jeszcze chęć przyjęcia szczepionki zadeklarowało 580 tysięcy osób z tej grupy.

W sumie z grupy 0 wolę przyjęcia preparatu wyraziło ponad milion osób.

Jeśli chodzi o szczepienia populacyjne – seniorów to do dzisiaj do godz. 14.00 zarejestrowało się na konkretne terminy 431 tys. 782 osoby. Szacuje się, że grupa seniorów 80+ liczy 1,7 mln osób. Ta grupa wiekowa zapisuje się od piątku.

- Od 25 stycznia rozpoczną się szczepienia seniorów powyżej 70. roku życia, tych, którzy będą zarejestrowani – mówił podczas dzisiejszej konferencji szef kancelarii premiera. - Na ten moment udało się uruchomić rejestrację terminów w 5 tys. 593 punktach, mamy ponad 2 mln terminów, które zostały umieszczone w centralnym kalendarzu szczepień - zaznaczył Dworczyk.

Jeśli chodzi o zgłoszenia gotowości do szczepienia, to na godzinę 14.00 było to 1 mln 470 tys. zgłoszeń wysłanych przez formularz "szczepimy się" i stronę pacjent.gov.pl - poinformował szef KRPM.

Każda z osób otrzymuje potwierdzenie e-mail-em, że gotowość została przyjęta.

Michał Dworczyk zapewnił także, że jest zabezpieczona druga dawka szczepionki dla osób, które już przyjęły pierwszą. Wspomniał także, że w związku ze zmniejszeniem przez koncern Pfizer dostaw szczepionki proces szczepienia grupy 0, niestety się wydłuży. Dodał, że rząd zrobi wszystko, aby szczepienia tej grupy zakończyły się w lutym. Dworczyk potwierdził też, że szczepienia dla seniorów powyżej 70+ zaczną się zgodnie z planem, czyli 25 stycznia.

Czytaj na następnej stronie TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu