Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
24/05/2018 - 19:10

Mostu heleńskiego już praktycznie nie ma. Podpory zostały [ZDJĘCIA]

Jeszcze kilkanaście dni potrwa rozbiórka mostu heleńskiego. Tak przewiduje wykonawca – firma Banimex z Będzina. Płyta mostu jest rozebrana w osiemdziesięciu procentach.

Wszystko przebiega z przyjętym harmonogramem. Inżynier Sebastian Nowak, kierownik budowy z firmy Banimex przyznaje, że rozbiórka starego mostu heleńskiego, jeśli warunki atmosferyczne będą sprzyjające, powinna zakończyć się w pierwszych dniach czerwca.

Zobacz także: Nowy Sącz: To ostatnie dni białej kamienicy na Helenie [ZDJĘCIA]

Płyta starej przeprawy przez Dunajec, po której jeszcze kilka tygodni temu odbywał się ruch pojazdów i pieszych, znika w oczach. Jest już rozebrana w 80 proc.

Od strony osiedla Helena widać już rząd starych podpór. Zresztą coraz dłuższy.

- Prace rozbiórkowe posuwają się naprzód – mówi Sebastian Nowak, kierownik budowy. – Musimy jeszcze rozebrać kawałek płyty mostu, od strony sądeckiego zamku. Mam nadzieję, że szybko się z tym uporamy.

Na placu budowy, od rana do wieczora pracują ciężkie maszyny. Gruz z rozburzonej części mostu, po usunięciu zbrojenia, został już rozkruszony na mniejsze kawałki. Na razie jest składowany między pozostawionymi starymi podporami mostu. Nie jest jeszcze wywożony. Będzie wykorzystywany przez wykonawcę.

- Pokruszony gruz wykorzystamy do budowania platform roboczych i dróg technicznych – dodaje kierownik budowy. – Porządkujemy teren budowy. Robimy palowanie pod budowę nowych podpór następnej przeprawy, a także budowane są ścianki szczelne, które będą stanowić ochronę przed ewentualnym podmywaniem nowych podpór.

Wykonawca pozostawił jeszcze stare podpory mostu. Na razie nie będą wyburzane. Stanie się to dopiero, gdy nowa przeprawa zostanie postawiona. Sześćdziesięcioletnie podpory stawiane w 1958 roku będą podporami tymczasowymi, które pomogą postawić nową konstrukcję mostową.

i.michalec@sadeczanin.info, Fot. IM.

most heleński znika
most heleński znika


Dziękujemy za przesłanie błędu