Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
26/06/2020 - 21:00

Mosty do remontu, droga na Obidzę podmyta. Piwniczna podsumowuje straty

Jakie szkody ostatnie ulewne deszcze i wezbrane potoki oraz Poprad wyrządziły w gminie Piwnicznej? A przede wszystkim czy gmina ma pieniądze na usuwanie skutków tego kryzysu?

Mosty do remontu, droga na Obidzę podmyta. Piwniczna podsumowuje ulewy

Jak informuje burmistrz Dariusz Chorużyk kompleks sportowy na Radwanowie, mimo że w pewnej chwili sytuacja była krytyczna, ostał się przed zniszczeniami. – Tam miejscowy przedsiębiorca zrobił przekop i udało się, ale to miejsce jest rzeczywiście szczególnie narażone na zalanie, bo woda tu wychodzi z wąwozu. Mamy za to uszkodzone trzy mostki w Kosarzyskach, nasze małe lokalne, na których naprawę będzie nam trudno dostać jakieś pieniądze z zewnątrz. Ucierpiała też droga na Obidzę w Suchej Dolinie, którą woda podmyła w kilku miejscach. Ale w tym wypadku wystąpimy o środki z powodziówki, bo już raz o nie aplikowaliśmy w zeszłym roku i teraz wniosek ponowimy – obrazuje inne popowodziowe uszkodzenia samorządowiec.

Zobacz też: Wojsko mostu zastępczego na Kamienicy nie postawi! A stary nadal zamknięty…

Wyprzedzając pytania mieszkańców. Co z likwidacją uszkodzeń, w przypadku których powodziówka nie wchodzi w rachubę? Tu Chorużyk uspokaja. Gmina Piwniczna-Zdrój dostała właśnie od rządu środki w ramach tarczy antykryzysowej, która ma być rekompensatą części strat związanych z epidemią COVID-19. I mówimy tu o niemałej kwocie 1 mln 601 tys. 357 zł. To z tych środków właśnie samorząd będzie chciał wyremontować któryś z mostków i usunąć kilka innych, lokalnych szkód w drogach. Trzeba tu podkreślić, że w ślad za obostrzeniami wprowadzonymi przez państwo kilka lat temu nawet do takich przepraw trzeba przygotować całą dokumentacją a koszt projektu potrafi sięgać kilkudziesięciu złotych.

ES [email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)