Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
27/05/2020 - 17:15

Możesz wybrać, jak ma wyglądać obwodnica Piwnicznej-Zdroju

Mieszkańcy Piwnicznej-Zdroju dostali do wyboru aż trzy warianty przebiegu długo tu wyczekiwanej obwodnicy miasta, wytyczonej w ciągu drogi krajowej 87. Jak wyglądają propozycje przedstawione przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad?

Zgodnie z przyjętym przez rząd programem budowy obwodnic przetarg na budowę obwodnicy Piwnicznej ma być ogłoszony już w czwartym kwartale 2022 roku. Jak informowali jeszcze w lutym tego roku przedstawiciele Ministerstwa infrastruktury, inwestycja była wtedy na etapie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, podczas którego rozpatrywane są możliwe warianty budowy obejścia miasta.

Zobacz też: Piwniczna-Zdrój: prawoskrętu z DK-87 na Głębokie nie będzie. To już przesądzone

Dla miejscowych, dla samych mieszkańców najważniejsze jest to, że dzięki obwodnicy tiry znikną w końcu z centrum miasta - cały ruch związany z transportem regionalnym i transgranicznym zostanie przekierowany na obwodnicę właśnie. Dla kierowców i przewoźników to oszczędność czasu i paliwa oraz bezpieczeństwo. Dla wszystkich – obniżenie ilości spalin a tym samym emisji CO2.

Dziś mieszkańcy dostali zaproszenie do wzięcia udziału w ankiecie, który z trzech przygotowanych wariantów uważają za najlepszy. Co bardzo ważne zaproponowane warianty różnią się nie tylko przebiegiem i długością, ale również wpływem na funkcjonowanie lokalnej społeczności.

Wariant 1 – to przebudowa drogi krajowej na odcinku 2 km 370 metrów wraz z budową tunelu w Kicarzu o długości 690 metrów. Przy jego realizacji nie będzie konieczna rozbiórka obecnej zabudowy.

Wariant 2 – zakłada przebudowę DK 87 na odcinku 2 km 460 metrów bez konieczności budowy tunelu i przeprowadzenia rozbiórek.

Wariant 3 – wymaga przebudowy jedynie 2 km krajówki, wyburzenia dwóch budynków mieszkalnych i dwóch innych i zakłada budowę tunelu w górze Uwrocie o długości 490 km.

Na wszystkich wymienionych wariantach szerokość jezdni ma wynosić 3,5 m. Przy budowie tunelu drogowcy zakładają większą prędkość – nawet do 90 km – niż w przypadku wariantu, który całkowicie omijał by Kicarz. W tym wypadku auta mogłyby jeździć do 80 km na godzinę.

Pełną prezentację wariantów i szczegółowe informacje techniczne znaleźć można TUTAJ. Tu też mieszkańcy mogą znaleźć szczegóły na temat sposobu składania ankiet, które należy złożyć do 30 czerwca.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.:GDDKiADziękujemy za przesłanie błędu