Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
14/10/2020 - 12:10

Muszyna: Poprad jeszcze nie taki spokojny. Wielokrotnie pokazywał „pazury”

Przestało padać i w związku z tym burmistrz Grybowa Paweł Fyda odwołał dzisiaj o godz. 8 wprowadzone pogotowie przeciwpowodziowe. Rzeka Biała Tarnowska opadła, ale ulewny deszcz dał się we znaki również innym rzekom w regionie.

Rzeka Biała Tarnowska przy bardzo intensywnych opadach deszczu, a te w ostatnich są normą, błyskawicznie piętrzy wody. Także teraz bardzo szybko przekroczyła stan ostrzegawczy. Na szczęście specyfiką rzek i potoków górskich jest to, że szybko wzbierają i równie szybko woda w nich spływa.

Czytaj także: Nowy Sącz: Dunajec ma przekroczony stan ostrzegawczy. Kamienica opadła

Przez dzisiejszą i wczorajszą noc służby zarządzania kryzysowego w Grybowie pełniły dyżur. Rzeka Biała Tarnowska, która przekroczyła stan ostrzegawczy była cały czas monitorowana.

Wraz z zanikaniem opadów sytuacja zaczęła się stabilizować, a rzeka Biała opadać.

Dzisiaj o godz. 8 rano burmistrz Piotr Fyda odwołał wprowadzone pogotowie przeciwpowodziowe. Rano pogotowie przeciwpowodziowe miał jeszcze przekroczony Poprad w Muszynie – Miliku, w Muszynie, a także Dunajec w Starym Sączu.

Przypomnijmy, że jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy przychodziła tzw. duża woda mieszkańcy dzielnicy Folwark w Muszynie dyżurowali w nocy, czuwając, aby wezbrane wody Popradu nie wdarły im się na posesje. Nie zawsze jednak je uchronili przed zalaniem.

Czytaj także: Grybów: pogotowie przeciwpowodziowe. Biała Tarnowska wezbrała [ZDJĘCIA]

- Na Folwarku już nie ma problemu, dlatego, że zostały tam wybudowane chroniące wały po powodzi w 2010 roku – mówi burmistrz Muszyny Jan Golba – Znajdują się po obu stronach rzeki. Całkowicie zabezpieczyły tamten rejon. I problem z zalewaniem pobliskich posesji przestał być dokuczliwy. U nas teraz bardziej występuje problem związany z lokalnymi podtopieniami. Woda spływa z gór.

Jaka jest dzisiaj sytuacja w Muszynie?

Przez całą noc strażacy przepompowywali wodę do Popradu z tych miejsc, w których się ona zbierała.

- Mówimy o trzech newralgicznych miejscach – wylicza burmistrz Golba. – Na Folwarku – kanał Ulgi, który biegnie z gór. Tam zaczęła się zbierać woda i groziło to podtopieniem posesji. Drugie miejsce, gdzie sytuacja była jeszcze trudniejsza znajduje się na ul. Piłsudskiego. Tutaj trzeba było posiłkować się specjalistyczną, bardzo wydajną pompą. Taka dotarła ze straży w Krynicy Zdroju.

Na szczęście w Muszynie obeszło się bez podtopień. Nie ma szkód.

Stan wody w Popradzie i Dunajcu w regionie (dzisiaj – godz. 8)

Poprad w Muszynie – Folwarku – 314 cm (stan ostrzegawczy – 260 cm)

Poprad w Muszynie – 276 cm (stan ostrzegawczy – 210)

Dunajec w Starym Sączu – 347 cm (stan ostrzegawczy – 300 cm).

i.michalec@sadeczanin.info, fot. Artur Królikowski.

Muszyna: Poprad jeszcze nie taki spokojny. Wielokrotnie pokazywał „pazury”
Przestało padać i w związku z tym burmistrz Grybowa Paweł Fyda odwołał dzisiaj o godz. 8 wprowadzone pogotowie przeciwpowodziowe. Rzeka Biała Tarnowska opadła, ale ulewny deszcz dał się we znaki również innym rzekom w regionie.


Dziękujemy za przesłanie błędu