Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 6 grudnia. Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja
24/09/2022 - 15:25

Na czym w zimie będą oszczędzać gminy? Mamy nadzieję, że nie na oświetleniu

Czy gminy są w stanie zmniejszyć zużycie energii? Na czym będą oszczędzać podczas tegorocznej zimy? O komentarz prosimy sądeckich samorządowców. Oto, co powiedziała nam Marta Słaby, wójt Łabowej.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział niedawno, że samorządy będą zobligowane do zmniejszenia zużycia energii o 10 procent. Choć słowa premiera wywołały spore poruszenie, nie znane są jeszcze szczegóły, które miałaby sprecyzować m.in. w porównaniu do jakiego okresu ma nastąpić zmniejszenie zużycia energii o wskazany procent.

Czytaj również: Tego jeszcze nie było. Ogłosili "zagrożenie rynku mocy" w energetyce. Dziś wieczorem

Podwyżki cen dają się we znaki nie tylko w domowych budżetach, ale również w tych samorządowych. Gdzie samorządy będą szukać oszczędności? Zapytaliśmy o to wójt gminy Łabowa, Martę Słaby.

Jak mówi Marta Słaby, przewagą Łabowej w tym wypadku są realizowane od dwóch lat inwestycje, które już pozwoliły gminie zaoszczędzić.

- Od 2020 roku sukcesywnie realizujemy inwestycje, polegające na montażu paneli fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej oraz realizacji termomodernizacji budynków, na przykład Szkoły Podstawowej w Maciejowej oraz Urzędu Gminy Łabowa – mówi nasza rozmówczyni.

Wójt wskazuje również, że wymiana przestarzałego i kosztownego w eksploatacji oświetlenia na energooszczędne lampy ledowe również pomogła zaoszczędzić trochę grosza w samorządowym budżecie.

To może Cię zainteresować: Jeden nauczyciel na siedmioro uczniów. Takie są realia w sądeckich szkołach 

Sposobem na oszczędzanie w gminie Łabowa mają być więc takie pro-ekologiczne inwestycje. Samorząd przygotowuje się do termomodernizacji kolejnych trzech szkół i zamontowania na tych obiektach instalacji fotowoltaicznej oraz wymiany oświetlenia i ogrzewania w placówkach. Jak mówi wójt Łabowej, aktualnie gmina kończy aktualizowanie dokumentacji i przygotowuje postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego.

- Termomodernizacje szkół pozwolą na znaczne ograniczenie zużycia energii i zmniejszenia kosztów utrzymania budynków – mówi Marta Słaby. Wójt dodaje jednak, że oszczędzanie w taki sposób nie przynosi efektów z dnia na dzień. – Niestety wszystkie te działania możemy zrealizować w określonej przestrzeni czasowej – tłumaczy nasza rozmówczyni.

Czy gmina ma więc jeszcze jakiś inny pomysł na zimowe oszczędności w zużyciu energii? Na razie wójt gminy Łabowa wskazuje, czego samorząd chciałby uniknąć.

– Myślę, że nie będziemy zmuszeni do podejmowania drastycznej decyzji wyłączenia oświetlenia drogowego, bo to byłoby ogromnym utrudnieniem dla mieszkańców – zaznacza Marta Słaby. ([email protected], fot. SKS)Dziękujemy za przesłanie błędu