Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 lutego. Imieniny: Andrzeja, Mariusza, Weroniki
28/11/2022 - 15:45

Na dniach zaatakuje nas siarczysty mróz znad Rosji. Ekstremalne temperatury w połowie grudnia

Synoptycy ostrzegają przed siarczystymi mrozami, które mają dotrzeć do nas wraz z rosyjskim wyżem Erikiem. Wojewoda na posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zapewnia, że Małopolska jest gotowa na ekstremalne sytuacje pogodowe.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiadają, że na początku grudnia do naszego kraju dotrze wyż znad Rosji. Wyż Eric przyniesie siarczyste mrozy szczególnie we wschodniej części kraju.

Termometry mają wtedy pokazać od minus 12 do minus 14 stopni Celsjusza. Ale synoptycy na łamach portalu tvp.info ostrzegają, że to dopiero początek ekstremalnych mrozów. Prawdziwy ziąb będzie w połowie grudnia.

Wtedy 12 stopni na minusie w dzień nie będzie już tak szokować, bo w nocy temperatury mogą spaść nawet do minut 20 stopni Celsjusza. Na takie ekstremalne zjawiska muszą szykować się w szczególności mieszkańcy wschodnich terenów – np. Podlasia.

Ale i w Małopolsce mogą pojawić się silne mrozy. Im dalej na zachód, tym będzie cieplej. Różnica pomiędzy południowo-zachodnią, a północno-wschodnią częścią kraju może wynieść nawet 15 stopni.

Choć już w grudniu, ściśnie nas mróz, tegoroczna zima ma być cieplejsza. Gwałtowne spadki na słupkach termometrów nie przyniosą nam jednak wielkich opadów śniegu.

Mimo tego, wojewoda Małopolski, Łukasz Kmita, już zaznacza, że służby są gotowe na tegoroczną zimę.

– Sezon zimowy to wymagający okres, kiedy służby, zarządcy dróg czy podmioty zaangażowane w pomoc społeczną mają więcej pracy niż zwykle. Oczekuję od Państwa ścisłej współpracy i sprawności działania – tak, aby Małopolanie mogli czuć się zaopiekowani i bezpieczni – mówił Kmita podczas posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Odśnieżanie dróg, torów kolejowych, a także dachów wielkopowierzchniowych budynków – to najczęstsze zimowe wyzwania. Wielkim problemem jest też sytuacja osób bezdomnych oraz schorowanych i samotnych.

- Każdy z nas powinien zareagować, gdy spotka osoby znajdujące się w trudnej sytuacji lub potrzebujące pomocy. Polska zima oznacza niskie temperatury, dlatego apeluję, aby nie pozostawać obojętnym na los drugiego człowieka – tłumaczył Łukasz Kmita.

- Tradycyjnie, przy Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem 987 została uruchomiona całodobowa infolinia, poprzez którą można uzyskać pomoc bądź zgłosić informację o osobie mogącej jej potrzebować – dodaje wojewoda.

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego szykuje się nie tylko na klasyczne scenariusze. Służby mają być także gotowe na ekstremalne zjawiska pogodowe.

- 12 lat temu właśnie w Imbramowicach (tam odbyło się posiedzenia – przyp. red.) mogliśmy zobaczyć, czym są ekstremalne warunki zimowe. Szadź, która tu się pojawiła, zniszczyła infrastrukturę energetyczną. Przez dwa tygodnie mieszkańcy pozbawieni byli prądu – przypomniał Łukasz Kmita.

- Na zarządzanie kryzysowe patrzymy nie tylko z perspektywy dużych miast, ale także mniejszych miejscowości. Zapewniam, że w razie problemów związanych z warunkami pogodowymi siły i środki będą kierowane tam, gdzie będą potrzebne - tak, aby szybko i sprawnie pomagać mieszkańcom.

W gotowości na zbliżające się opady śniegu i mróz są już odśnieżarki. Zarządca dróg krajowych potwierdza gotowość 249 jednostek sprzętu, w tym:

  • 149 solarek opłużonych
  • 5 pługów wirnikowych (plus 2 w rezerwie)
  • 1 unimog w rezerwie
  • 50 jednostek do odśnieżania chodników
  • 36 ładowarek
  • 6 równiarek.

- Odcinki dróg najbardziej narażone na zawiewanie śniegiem przed sezonem zimowym zostaną zabezpieczone zasłonami przeciwśnieżnymi z siatki z tworzyw sztucznych. Obejmą one odcinki dróg o łącznej długości 13,78 kilometrów. Zapasy materiałów do zwalczania śliskości, głównie soli, a także uszorstniających, składowane są w 30 punktach na terenie województwa: w bazach materiałowo-sprzętowych oraz na dodatkowych składowiskach – zapewnia Małopolski Urząd Wojewódzki.

Również Zarząd Dróg Wojewódzkich przygotował już swój sprzęt na atak zimy. W gotowości jest 105 jednostek (czyli piaskarki, solanki, pługi, ładowarki i sprzęt do odśnieżania chodników). W magazynach czeka blisko 27 ton materiałów takich jak sól drogowa, materiał uszorstniający czy solanka. ([email protected], fot. Iga Michalec, Pixabay, Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie)Dziękujemy za przesłanie błędu