Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
12/03/2019 - 06:25

Na ile pieniędzy można liczyć? Obiecują odszkodowania po wichurze[ZDJĘCIA]

Ci, którzy ucierpieli w wichurze, jaka przeszła nad Małopolską, mogą liczyć na pomoc rządu - zapewnia wojewoda i zapowiada wypłatę odszkodowań. Na jakie kwoty można liczyć? Wszystko zależy od skali zniszczeń jakich dokonał żywioł.

Służby wojewody podsumowały szkody wyrządzone przez silny wiatr. W ciągu dwóch dni strażacy interweniowali ponad 3,2 tysiąca razy, sytuacja jest już opanowana. W większości domów wrócił już prąd, te z uszkodzonymi dachami są zabezpieczone. Teraz trzeba naprawiać zniszczenia.

Czytaj też Ludzie panicznie się bali: "Ta wichura była jak tornado" [ZDJĘCIA] [WIDEO]

Jak poinformował wojewoda Piotr Ćwik  , poszkodowani w wyniku silnego wiatru mogą liczyć na wsparcie ze strony rządu. - Do 6 tys. złotych - tyle mogą otrzymać rodziny lub osoby samotnie gospodarujące poszkodowane w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej – wyjaśniał wojewoda.

Pieniądze mają być wypłacane w formie zasiłków, z rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Na remont budynku lub lokalu mieszkalnego można uzyskać 20 tys. złotych, natomiast na odbudowę budynku lub lokalu mieszkalnego wsparcie finansowe może wynieść do 200 tys. złotych. W przypadku budynku gospodarczego wysokość pomocy nie może przekroczyć, niezależnie od liczby zniszczonych lub uszkodzonych budynków, łącznie kwoty 100 tys. zł.

 Czytaj też Tragedia wisi na włosku na Barbackiego w Nowym Sączu [ZDJĘCIA]

Pracownicy wydziału polityki społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego są w kontakcie z samorządami, które rozpoczęły wstępne szacowanie ewentualnych szkód powstałych w infrastrukturze, budynkach mieszkalnych i gospodarczych w gminie. Sytuację w terenie najpierw muszą rozeznać pracownicy socjalni Ośrodków, następnie do wojewody kierowane są wnioski o udzielenie pomocy. Wojewoda, po sprawdzenie ich poprawności, występuje o uruchomienie środków do ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji.

Pomoc udzielana jest na wniosek osoby uprawnionej - informuje urząd. -Wniosek może zostać złożony ustnie do protokołu poza siedzibą ośrodka pomocy społecznej, w szczególności w miejscu zdarzenia klęskowego. W uzasadnionych przypadkach pomoc może być przyznana z urzędu za zgodą osoby uprawnionej.

Podstawą do określenia wysokości przyznawanej pomocy jest rodzinny wywiad środowiskowy, przeprowadzony przez właściwy miejscowo ośrodek pomocy społecznej. Szczegóły na stronie urzędu wojewódzkiego.

jagienka.michalik@sadeczanin.info

Wielkie sprzątanie po wichurze i liczenie strat
Fot. UG Gródek nad Dunajcem, Powiat Limanowski 112, Adrian Maraś, Eryk Kowalski, OSP Stary Sącz, Jagienka Michalik


Dziękujemy za przesłanie błędu