Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 1 marca. Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy
21/01/2021 - 19:35

Na Rondzie Solidarności stanie fotoradar. Koniec z jazdą na czerwonym świetle!

Pewnie Was nie zaskoczymy informacją, że Inspekcja Transportu Drogowego ogłosiła, że wśród najniebezpieczniejszych skrzyżowań w Polsce jest Rondo Solidarności w Nowym Sączu. Dlatego już niebawem zamontowany tutaj zostanie specjalny fotoradar.

Zobacz też: Wiemy gdzie Kamionka Wielka projektuje chodniki przy powiatówkach

Zacznijmy od tego, że w niechlubnym rankingu ITD figuruje 30 skrzyżowań z terenu 18 polskich miast. Rondo Solidarności plasuje się w nim na trzeciej lokacie zaraz za skrzyżowaniem Al. Mickiewicza i ul. Żeromskiego w Łodzi oraz Al. Prymasa Tysiąclecia i ul. Wolskiej w Warszawie. Wystarczy jednocześnie porównać natężenie ruchu w tych trzech miejscach żeby sądeczanom włosy na głowie się zjeżyły. Jest bezdyskusyjnie źle.

I nie ma znaczenia, że na Rondzie Solidarności, tak jak na dwóch wspominanych powyżej, działa sygnalizacja świetlna. Wszystko wskazuje na to, że kierowcy po prostu nie potrafią z niej korzystać, ale najgorsze jest to, że według ITD najczęstszą przyczyną wypadków jest ignorowanie przez użytkowników czerwonego światła zwłaszcza u zbiegu ulic Królowej Jadwigi i Kilińskiego.

Dlatego zapadała decyzja, że na wszystkich 30 najgroźniejszych skrzyżowaniach zamontowane zostaną fotoradary. I to nie byle jakie.

Zobacz też: Wypadek za wypadkiem. Ale mieli pecha na feralnym sądeckim rondzie [ZDJĘCIA]

-  Trwa procedura przetargowa na zakup i instalację urządzeń, które maja działać z wykorzystaniem tzw. wideodetekcji, bez konieczności ingerencji w nawierzchnię drogi.  Urządzenia wykryją fakt wjechania pojazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, będą śledzić tor poruszania się pojazdu na skrzyżowaniu oraz dokumentować popełnione wykroczenie wraz z danymi umożliwiającymi identyfikację pojazdu, którym naruszono przepisy, a także okoliczności zdarzenia (numer rejestracyjny pojazdu, czas i miejsce zdarzenia, czas jaki upłynął od zapalenia się czerwonego światła) - czytamy w oficjalnym komunikacie.

- Deklarowane przez producentów możliwości urządzeń, zostaną sprawdzone w trakcie testów przeprowadzonych w warunkach zbliżonych do rzeczywistych warunków drogowych. Wybrany wykonawca będzie miał 72 tygodnie od podpisania umowy na przekazanie urządzeń do użytkowania - informuje ITD.

Montaż fotoradarów odbywać się będzie w ramach tzw. systemu fotoradarowego CANARD. Dziś podobną kontrolą objętych jest już 20 podobnych skrzyżowań w Polsce. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info / ITD)Dziękujemy za przesłanie błędu