Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
21/12/2019 - 19:10

Na tym przejściu w Świniarsku już żadne dziecko nie powinno zginąć

Już przed świętami uczniowie Szkoły Podstawowej w Świniarsku w gminie Chełmiec dostali prezent, coś, na co w tej miejscowości czekano latami. Na jednym z najniebezpieczniejszych przejeść w tej okolicy, na powiatówce Chełmiec - Naszacowice w końcu zainstalowano światła. Już żadne dziecko nie powinno tu zginąć.

Na tym przejściu w Świniarsku już żadne dziecko nie powinno zginąć

Trudno dziś zliczyć do ilu niebezpiecznych a nawet krytycznych sytuacji dochodziło w tym miejscu. Mimo że naprzeciwko przejścia jest szkoła i korzystają z niego przede wszystkim dzieci i młodzież kierowcy zazwyczaj ignorowali ten fakt. Dochodziło tu nie tylko do stłuczek. W wypadku zginęło tu aż dwoje dzieci. Interweniowali chełmieccy radni, sołtysi, rodzice, dyrekcja szkoły bez skutku. Dziś wszyscy mogą odetchnąć z ulgą.

- O zamontowanie w tym miejscu sygnalizacji świetlnej zwrócił się do mnie kilka miesięcy temu ówczesny poseł, a obecnie wicewojewoda małopolski Józef Leśniak - komentuje starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.

Zobacz też: Z Krętej w Nawojowską skręcić można tylko z duszą na ramieniu. Potrzebne światła

Dziś stoi tu tzw. sygnalizacja „wzbudzana" - zielone światło dla pieszych pojawia się dopiero po naciśnięciu przycisku. To najpraktyczniejsze rozwiązanie, które najlepiej sprawdza się w tak newralgicznych i ruchliwych miejscach.

Warto przy okazji podkreślić, że całość prac – od opracowania dokumentacji projektowej do montażu - zrealizowano w bardzo krótkim czasie, bo zaledwie w kilkanaście tygodni. Inwestycja kosztowała 92 tys. zł. Jak zapowiada starosta już w przyszłym roku powiat chce wykonać od 10 do 12 podobnych instalacji w pobliżu innych szkół na Sądecczyźnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: Starostwo Powiatowe

Na tym przejściu w Świniarsku już żadne dziecko nie powinno zginąć
Już przed świętami uczniowie Szkoły Podstawowej w Świniarsku w gminie Chełmiec dostali prezent, coś, na co w tej miejscowości czekano latami. Na jednym z najniebezpieczniejszych przejeść w tej okolicy, na powiatówce Chełmiec - Naszacowice w końcu zainstalowano światła.


Dziękujemy za przesłanie błędu