Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
13/08/2022 - 22:50

Nad Mogielicą latał śmigłowiec. Rozpoczął się montaż nowej wieży [ZDJĘCIA]

Na Mogielicy, jednej z największych atrakcji Beskidu Wyspowego trwa operacja dostarczania nowych elementów konstrukcyjnych, z których zostanie postawiona nowa wieża. Stara, drewniana została zamknięta z powodu złego stanu technicznego.

Transport nowych elementów konstrukcyjnych wieży odbywa się z pomocą helikoptera. Drogą powietrzną z Mogielicy przenoszone są też pocięte elementy starej wieży.

Śmigłowiec dostarcza na Mogielicę materiał niezbędny do budowy nowej konstrukcji, a w drodze powrotnej zabiera pocięte kawałki starej wieży. Są one transportowane w ogromnych workach tzw. big bagach.

Przypomnijmy, że z powodu złego stanu technicznego ta największa w Beskidzie Wyspowym atrakcja była zamknięta na cztery spusty od dwóch lat. Turyści nie mogli wchodzić na drewnianą wieżę na Mogielicy, bo było to po prostu niebezpieczne.

Po tym, jak zapadła decyzja, że stara konstrukcja zostanie rozebrana i w jej miejsce stanie nowa, zaczęły się perturbacje z w wyłonieniem firmy, która postawi nową wieżę. Realizująca inwestycję gmina Dobra, przetarg ogłaszała czterokrotnie. Ostatecznie przetarg wygrała firma z Chorzowa, którą nową wieżę na Mogielicy postawi za blisko 935 tys. złotych.

- Big bagi z pociętymi elementami starej wieży zostały już z Mogielicy przetransportowane na dół – powiedział Sądeczaninowi Benedykt Węgrzyn, wójt gminy Dobra. – Śmigłowiec lecąc do góry zabierał elementy nowej konstrukcji.

Termin wykonania nowej wieży na Mogielicy był pierwotnie planowany na koniec sierpnia, ale, jak mówi gospodarz gminy Dobra, został on przedłużony. Dlaczego?

Początkowo, jak mówi Benedykt Węgrzyn operacja na Mogielicy miała być realizowana z użyciem większego śmigłowca, ale ostatecznie zaangażowano do niej śmigłowiec mniejszy.

- To zmusiło nas do przesunięcia terminu na przełom września i października – dodaje wójt Węgrzyn. - Operacja jest realizowana przez wykonawcę dość sprawnie.

Zmodernizowany punkt widokowy o wysokości ponad dwudziestu metrów będzie mieć metalową konstrukcję z czterospadowym dachem i tarasem. Wieża na Mogielicy powstaje dzięki współpracy gmin: Dobra, Kamienica, Słopnice, a także Powiatu Limanowskiego i samorządu województwa małopolskiego.

Łączny koszt inwestycji to niemal 1 mln złotych. Zarząd Województwa Małopolskiego postanowił przeznaczyć na ten cel kwotę 300 tys. złotych. Pozostałą część dołożą gminy Dobra, Kamienica i Słopnice. Wsparcie zadeklarował także Powiat Limanowski.

Jaka jest historia wieży na Mogielicy? Na zalesionym szczycie przez długie lata stała wieża triangulacyjna, zwalona przez wichurę na początku lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Potem z inicjatywy władz samorządowych Dobrej, Kamienicy i Słopnic w 2008 roku została zbudowana wieża widokowa. Po kilkunastu latach drewniana konstrukcja dożyła swego kresu. Metalowa konstrukcja zapewne okaże się trwalsza.

[email protected], fot. UG Słopnice, fb/Benedykt Węgrzyn.

Nad Mogielicą latał śmigłowiec. Rozpoczął się montaż nowej wieży [ZDJĘCIA]
Na Mogielicy, jednej z największych atrakcji Beskidu Wyspowego trwa operacja dostarczania nowych elementów konstrukcyjnych, z których zostanie postawiona nowa wieża. Stara, drewniana została zamknięta z powodu złego stanu technicznego.


Dziękujemy za przesłanie błędu