Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
14/10/2021 - 12:20

Nagroda dla MPEC w Nowym Sączu. Spółka doceniona za proekologiczne działania

Opłaca się inwestować między innymi w odnawialne źródła energii, co w efekcie przekłada się na mniejsze zużycie paliwa i przede wszystkim na zmniejszenie ilości powstających zanieczyszczeń. Z takiego założenia wychodzi Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu, które zostało nagrodzone w konkursie TOP Inwestycje Komunalne 2021. Sądecka spółka odebrała nagrodę za rozwiązania innowacyjne i rozwojowe przedsiębiorstwa.

Kierujący miejską spółką Paweł Kupczak oraz prezydent Nowego Sącza odebrali tę prestiżową nagrodę podczas gali Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbywał się w Katowicach. Sądecka spółka otrzymała nagrodę za podejmowane przez nią innowacyjne rozwiązania.

W tym roku konkurs odbywał się po raz dziesiąty. Organizatorem plebiscytu „Top Inwestycje Komunalne” jest Grupa PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego, wydawca serwisu portalsamorzadowy.pl. W Radzie Konsultacyjnej Top Inwestycji Komunalnych zasiadają samorządowcy, ekonomiści, menedżerowie, eksperci i urzędnicy.

Za co ta nagroda?  Została doceniona praca Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu i inwestowanie w ekologiczne rozwiązania. Doceniono cztery projekty jak: „Budowa kotła na biomasę o mocy nominalnej 7 MW”, „Modernizacja laboratorium badawczego MPEC Nowy Sącz”, „Modernizacja sieci ciepłowniczej oraz likwidacja węzła grupowego – etap 1” oraz „Budowa przyłącza do Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu”. Całkowita wartość nagrodzonych inwestycji to 40 425 864 zł.

- Jestem dumny, że nasze działania ograniczające zanieczyszczenie powietrza i niską emisje zostały docenione - mówi prezydent Ludomir Handzel. Prezydent wspomniał, że dzięki takim inwestycjom Nowy Sącz skutecznie walczy ze smogiem oraz inwestuje w zdrowie mieszkańców.

Jak powiedział Sądeczaninowi Paweł Kupczak, prezes sądeckiego MPEC działania podejmowane na płaszczyźnie wdrażania przez przedsiębiorstwo rozwiązań innowacyjnych i rozwojowych zaczynają powoli przynosić wymierne efekty.

- Cieszę się, że to, co robimy, by poprawić w mieście efekt ekologiczny i nasz trud, jaki wkładamy w różne przedsięwzięcia jest dostrzegany – powiedział Sądeczaninowi prezes Kupczak. - Nie ukrywam też, że każda nagroda cieszy i motywuje jeszcze bardziej do następnych proekologicznych działań.

Działania, jakie na rzecz poprawy jakości powietrza podejmuje i realizuje Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie tylko zwiększają udział odnawialnych źródeł energii w produkcji energii cieplnej, ale również mają minimalizować straty ciepła podczas jego przesyłu do odbiorców.

Przekłada się to także na zmniejszenie zużycia paliwa i na…zmniejszenie ilości powstających zanieczyszczeń. Spółka inwestuje również w nowe rozwiązania i technologie, które przyczyniają się do polepszenia jakości powietrza w Nowym Sączu.

W ostatnich miesiącach sądecki MPEC między innymi wybudował i uruchomił kocioł na biomasę (korzystny ekologicznie efekt daje zarówno nowoczesna technologia kotła, jak i bardzo sprawny układ oczyszczania spalin). Także Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego został podłączony do cieci ciepłowniczej MPEC. Wybudowany został nowoczesny ciepłociąg o długości 1426 m.

W tym roku MPEC zyskał nowe laboratorium, które jako jedyne w promieniu 100 km ma możliwość badania miału węglowego metodami akredytowanymi, a ponadto jest drugim laboratorium w Małopolsce, które ma możliwość badania biomasy metodami akredytowanymi.

Spółka MPEC modernizuje też miejską sieć ciepłowniczą. Wymienia przestarzałe rury liczące czterdzieści i więcej lat na nowoczesne – preizolowane.

i.michalec@sadeczanin.info, fot. MPEC w Nowym Sączu.Dziękujemy za przesłanie błędu